formaty poligraficzne

FORMATY PAPIERU

Jaki rozmiar ma zwykła kartka A4? Jakie wymiary ma arkusz A3 a jakie B3? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w tym wpisie.

Wymiary kartki A4 to 210×297 mm. Składając go na pół otrzymujemy format A5. Z kolei podwajając format A4 otrzymujemy format A3.

Arkusze formatu A są na naszym rynku zdecydowanie najpowszechniejsze. Format A5 to najczęściej spotykany format zeszytu lub broszury. Jest to również popularny rozmiar stosowany przy niskonakładowym druku książek w technologii cyfrowej. Format A6 z kolei to często stosowany rozmiar ulotki reklamowej.

Format DL to kartka A4 złożona na 3 części – 9.9cm x 21cm. Należy zwrócić uwagę, że wymiar druku DL, często stosowanego do folderów lub ulotek, różni się od wymiaru koperty DL, która ma taki druk pomieścić.

Papier formatu B rzadko spotykany jest w sprzedaży detalicznej. Jest to natomiast podstawowy format w branży drukarskiej. Arkusze papieru, na których drukuje się książki mają zazwyczaj właśnie wymiary określone szeregiem B. Tak również określa się najczęściej format maszyn drukarskich. Stosowany arkusz jest zazwyczaj kilkukrotnie większy od wymiaru drukowanej pracy i na każdym arkuszu rozmieszcza się kilka użytków, które zostają potem docięte do wymaganego wymiaru.

Opisane powyżej formaty szeregu A i B obowiązują na niemal całym świecie. Ich podstawą jest ustanowiona w roku 1975 norma ISO 216, stanowiąca podstawę dla odpowiadającej jej normy wydanej przez Polski Komitet Normalizacyjny.

Zobacz również:

nadruk na koszulkę

Nanoszenie nadruku na tekstylia

Istnieje kilka rodzajów nadruku na tekstylia. Na początku należy się zastanowić jaki efekt chcesz uzyskać, a następnie wybrać jaki nadruk Cię interesuje.
Poznaj najnowsze i najbardziej popularne sposoby nanoszenia nadruków na tekstylia.

Sitodruk należy do najstarszej metody nanoszenia nadruku na odzieży.
Technika ta wywodzi się z tzw. malowania szablonowego, które było popularne już w starożytnych Chinach i Japonii.
Dzięki tej metodzie możliwe jest wykonanie wielokolorowych nadruków nie tylko na ubraniach, ale także na papierze czy plastiku.
Sitodruk opiera się na przenoszeniu wzoru za pomocą szablonu-matrycy przypominającej siatkę. W miejscach prześwitów przeciskana jest farba, a w kolejnym etapie przenosi się ją na materiał.
Technika powielania obrazu metodą sitodruku wyróżnia się wysoką rozdzielczością, pełnym kryciem koloru, odwzorowywaniem wzorów, szybkością druku i wyrazistymi i nasyconymi kolorami.
Dodatkowo jest odporna na wodę i czynniki atmosferyczne.

Termotransfer to technika wykonywania nadruku, która opiera się na termicznym wgrzaniu w dany materiał wcześniej przygotowanej grafiki pokrytej klejem. Grafiki nanoszone są przy pomocy szablonów bądź urządzeń służących do masowego powielania. Termotransfer to stosunkowo łatwy w przygotowaniu sposób nadruku na tekstyliach, pozwalający na wykonanie niewielkiej ilości kopii oraz pełne krycie kolorem.
Nadruki wykonane taką techniką wyróżnia wysoka, fotograficzna jakość i duża wytrzymałość.
Termotransfer jest dobrym wyborem przy średnich bądź dużych nakładach i często wybiera się go w przemyśle reklamowym.
Termodruk idealnie sprawdzi się w sytuacji gdy sitodruk jest niemożliwy ze względu na kształt przedmiotu oraz w przypadku materiałów o grubej strukturze.

Flex to najtrwalsza, obok haftu, metoda tworzenia nadruków.
Metoda ta polega na ploterowym bądź laserowym wycięciu wzoru z pokrytej klejem folii, a następnie wgrzaniu jej w materiał przy wykorzystaniu termoprasy. Metoda ta nie wymaga przygotowywania matryc. Dzięki technice flex można wykonać nadruki odblaskowe i metaliczne a także otrzymać efekt sztywności. Metoda idealnie sprawdzi się do ozdabiania nadruków lub personalizacji odzieży.

drukowanie na koszulkachFlock jest nadrukiem, który pozwala otrzymać efekt zamszu.
Wycięty wzór wgrzewany jest w materiał w wysokiej temperaturze oraz pod odpowiednim ciśnieniem. Flock może być stosowany na wszystkich materiałach.
Jeśli zależy Ci na wypukłym nadruku o charakterystycznym meszku i aksamitnej fakturze będzie to idealny wybór. Do wad tej metody należą: duży koszt druku i możliwość nanoszenia tylko prostych grafik.

Haft komputerowy to idealna metoda pozwalająca na trwałe znakowanie odzieży, toreb czy innych tekstyliów. Nadaje on wyrobom włókienniczym stylowy wygląd i pozwala stworzyć dowolne wzory. Nadruk haftowy wyróżnia się bardzo wysoką odpornością na spieranie.

Nadruk cyfrowy polega na bezpośrednim naniesieniu wzoru w postaci grafiki rastrowej na tekstylia, przy pomocy drukarki cyfrowej. Mimo wysokiego kosztu nakładu, technika ta pozwala na uzyskanie „oddychającego nadruku” o nasyconej kolorystyce z przejściami tonalnymi.
Nadruk cyfrowy cechuje się wysoką trwałością.

jak przygotować ulotkę

Jak zrobić projekt ulotki

Chcesz w szybki sposób stworzyć broszurę reklamową, jednak nie masz doświadczenia i narzędzi?

Możesz w prosty sposób utworzyć własny folder z szablonu pobranego z internetu. Wystarczy, że odwiedzisz stronę internetową Microsoft Office Online, pobierzesz szablon, a następnie zastąpisz cały tekst i zdjęcia własnym tekstem i fotografiami.
Jeżeli jednak zależy Ci, by stworzyć folder reklamowy samodzielnie, przeczytaj poniższe wskazówki.
Na początku zastanów się, jaki układ broszury będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni. Najczęściej są to układy z dwoma bądź trzema zakładkami.
Przemyśl rozkład materiału i wybierz jaka broszura będzie dla Ciebie najlepsza.
W menu Plik zaznacz opcję Ustawienia strony. Przejdź do zakładki Marginesy i wybierz odpowiednią wielkość. Wszystkie marginesy powinny być tej samej wielkości, jest to co najmniej 0,5 cm.
Ustaw orientację strony na poziomą – nawet jeśli planujesz by Twoja broszura była pionowa. broszury będą projektowane i drukowane w położeniu poziomym, dopiero później będziesz przystępować do robienia zakładek.
Z menu Format kliknij Kolumny i stwórz panele na swoją broszurę. Jeżeli chcesz stworzyć folder z trzema zakładkami, umieść trzy kolumny na jednej stronie i trzy kolumny na drugiej stronie.
Pomiędzy kolumnami wstaw podziały, aby każda ze stron broszury zawierała osobne informacje. Umieść kursor w pierwszej kolumnie, przejdź do menu Wstaw > Podział … > Podział kolumny.
Jeżeli Twój folder jest z trzema zakładkami, stwórz kolejny podział kolumny.
Wstaw > Podział … > Podział strony. Wybierz podział strony, by przejść na tylną część broszury.
Dodaj wybraną grafikę i tekst do każdej z kolumn.
Jeśli projekt spełnił Twoje oczekiwania zapisz projekt folderu reklamowego.
Wydrukuj swoją broszurę. Jeśli wszystko wygląda zgodnie z oczekiwaniami, wyślij plik do naszej drukarni.

Zobacz również do kogo adresować swoją ulotkę

Zdjęcia zrobione przez drony możesz zmienić w modele 3D!

DroneDeploy to specjalne oprogramowanie przystosowane dla dronów, dzięki któremu można tworzyć szczegółowe modele 3D terenu oraz architektury. Teraz oprogramowanie zostało wyposażone w kolejną bardzo przydatną funkcję – można zamienić zdjęcia zrobione przez drony na gotowe do wydruku modele 3D.

Ian Smith z DroneDeploy tłumaczy na swoim blogu cały proces: na początku trzeba zrobić zdjęcia danemu obiektowi. Najlepiej jeśli dron lata wokół budynku i robi zdjęcia pod kątem 45 stopni tak, aby koncentrował się bardziej na ziemi niż na otoczeniu wokół danego obiektu.

Następnie wystarczy załadować wykonane fotografie do DroneDeploy, po czym zostaną zamienione na model 3D. Taka konwersja na model 3D zostaje wykonana w mniej niż 200 minut.

Jeśli nie posiadasz drukarki 3D, zawsze możesz wydrukować model w punktach oferujących taki wydruk.

Modele są uniwersalne, dzięki czemu można skorzystać z dowolnych filamentów lub zdecydować się na kolorowy wydruk.

Należy także mieć na uwadze, że w zależności od tego, na jakiej drukarce zostanie wydrukowany dany obiekt, może on wymagać jeszcze dodatkowej obróbki przy szczegółach.

 

 

zdjęcia na plakat

Drukowanie zdjęć w plakacie

Szukasz pomysłu na wyjątkowy prezent dla wyjątkowej osoby? Ludzie uwielbiają zdjęcia, kochają wracać do przyjemnych wspomnień, dlatego fotografie, na których są najbliżsi przyjaciele, rodzina zawsze sprawiają ogromną przyjemność. Gdyby móc ulubione zdjęcie oglądać codziennie?

Mamy świetne rozwiązanie: wydruk zdjęcia w formie plakatu. Tego typu zdjęcie można oprawić w antyramę lub elegancją ramkę i powiesić na ścianie w pokoju, sypialni. Taki wydruk daje duże możliwości: Zamiast jednego zdjęcia możesz wykonać kolaż z kilku ulubionych zdjęć.

Lakierowanie wybiórcze

Jednym z najpopularniejszych metod lakierowania wydruku jest wybiórcze lakierowanie elementów grafiki albo lakierem z połyskiem, albo lakierem matowym. Co ważne, obie techniki można z powodzeniem łączyć przy jednym wydruku. Efekt zmatowienia wydruku można osiągnąć zarówno w grupie lakierów offsetowych jak i dyspersyjnych. Daje one możliwość wyboru intensywności zmatowienia. Wysoki połysk można osiągną przede wszystkim dzięki lakierom UV.

Tego typu wydruki świetnie sprawdzają się przy wydruku wizytówek, oprawach książek lub eleganckich zaproszeniach.

lakier wybiórczySzczególnie popularna w ostatnim czasie stała się możliwość wydruku zapachowego. Robi ona furorę w niemal każdej dziedzinie od pocieranych stron w katalogach z kosmetykami, poprzez zapachowe zakładki do książek,  po pachnące strony kalendarzy. Współcześnie zapachowy wydruk nie zna ograniczeń, jedyne co może stanowić pewną trudność to efekt, który chce się osiągnąć, gdyż uzyskanie odpowiedniego zapachu wymaga dobrania odpowiednich olejków zapachowych. Czasem, aby osiągnąć oczekiwany efekt, potrzeba wielu prób kompozycji zapachów.

Składanie rysunków – metoda „do teczki”

Składanie rysunków ma istotne znaczenie dla architektów, projektantów, grafików, inżynierów – wszystkich, którzy drukują swoje rysunki techniczne i zależy na tym, by zostały dobrze zachowane oraz były łatwo dostępne.
Możliwość automatycznego złożenia rysunku do formatu A4 daje gwarancje, że bez względu na wielkość rysunku, zawsze będziesz miał do niego dostęp. To praktyczne rozwiązanie ułatwi Ci dostęp do najważniejszych informacji, ponadto dzięki temu zaoszczędzisz na czasie, a także będziesz potrzebował mniej miejsca na ich przechowanie. Po złożeniu na wierzchniej stronie arkusza będzie znajdowała się tabliczka opisu rysunku.
Dzięki temu uchronisz się przed chaosem w zebranych projektach.

Druk na tkaninach

Druk na tkaninach to świetna możliwość dla firm, które szukają skutecznego sposobu promocji. Zanim jednak zdecydujesz się na nadruki na koszulkach, torbach itp., warto sprawdzić jaką techniką posługuje się wykonawca zlecenia. Poniżej kilka istniejących technik nadruków na tkaninach.
Sitodruk – najstarsza metoda ozdabiania odzieży, polega na szablonowym malowaniu wzorów. Technika znana już w starożytnych Chinach i Japonii, polega ona na przenoszeniu wzoru za pomocą szablonu-matrycy w kształcie siatki. Prześwity pozwalają przenieść farbę na materiał.
Termonadruk – technika polegająca na wgrzaniu w materiał wcześniej przygotowanego wzoru pokrytego klejem. Daje on również możliwość wykonania kopii wzoru. Termodruki cechuje wysoka jakość oraz trwałość wykonania, jest idealna do ubrań wykonanych z grubego materiału lub o dziwnych kształtach, np. czapka.
Flex – najtrwalsza metoda tworzenia nadruków, polega na wycinaniu wzoru z pokrytej klejem folii za pomocą plotera lub laseru, następnie wgryzanie go za pomocą termoprasy. Jest ekonomiczna i bardzo trwała, można stosować ją przy nadrukowywaniu zdęć.

Drukuj zaproszenia ślubne

Bardzo popularne w ostatnim czasie stało się przygotowywanie indywidualnych zaproszeń ślubnych przygotowywanych zgodnie z projektem Państwa Młodych. Najczęściej wykorzystywane jest w tym celu zdjęcie Państwa Młodych oraz tekst zaproszenia przygotowany przez nich. Chcąc wydrukować własne zaproszenia Młodzi powinni pamiętać o kilku ważnych zasadach, które ułatwią wydrukowanie zaproszeń.
wydruk zaproszeń ślubnych1. Przygotujcie listę gości (najlepiej w pliku Exel, gdyż łatwiej importować ją do druku)
2. Wybierzcie elegancki papier, na którym wydrukujesz zaproszenie.
3. Obmyślcie szablon zaproszenia, przygotujcie układ graficzny, starannie dobierzcie tekst.

Jeżeli nie wiesz jak przygotować projekt zaproszenia, skorzystaj z usług profesjonalnej firmy graficznej, która przygotuje zaproszenie z uwzględnieniem Twoich uwag. Jeżeni nie wiesz, który papier jest najlepszy, w pracownicy Moderato udzielą Ci odpowiednich rad, pomogą dobrać drukarkę, na której najlepiej wydrukować zaproszenia. Sam wydruk zaproszeń nie jest dużo droższy od zakupu gotowych zaproszeń, dlatego warto skorzystać z tej opcji.

Trójwymiarowa bio-drukarka

W Australii firma Invetech stworzyła nowoczesna, nietypową drukarkę, która potrafi wydrukować uszkodzoną tkankę. Działa w następujący sposób: poprzez umieszczenie komórek niemal dowolnego typu w ściśle określonym układzie trójwymiarowej przestrzeni na specjalnym szkielecie, buduje odpowiednią tkankę, bądź jej fragment – w zależności od projektu. Trójwymiarowa drukarka może od podstaw odbudować uszkodzone tkanki lub nawet całe ludzkie organy. Po przeprowadzeniu wielu testów medycznych będzie wiadomo czy drukarkę można wykorzystać w transplantologii.

dyplom uznania

Drukowanie dyplomów, certyfikatów itp.

Prawdopodobnie każdy otrzymał przynajmniej raz dyplom czy certyfikat. Im większe wyróżnienie lub nagroda, tym chętniej chwalimy się naszymi zasługami, pokazujemy dyplom, certyfikat, jednak w sytuacji, gdy organizator szkolenia lub konkursu nie zadbał o odpowiednią formę graficzną dokumentu, czujemy rozczarowanie. Projektanci dyplomów i certyfikatów w projekcie powinni uwzględnić 3 główne elementy, które spowodują, że tego typu dokument będzie wygadał dobrze.
1. Papier powinien być grubszy, może być gładki, a może mieć lekko karbowaną fakturę, może być jednolitego koloru.
2. Projekt graficzny powinien być wykonany starannie, w taki sposób, by właściciel dyplomu/certyfikatu mógł umieścić go w miejscu reprezentatywnym. Ornamenty nie mogą być przesadne, powinny być delikatne, ale też nieprzesadnie proste.
3. Dane osobowe laureata konkursu lub osoby otrzymującej certyfikat, powinny znajdować się w centralnym miejscu dokumentu. Imię i nazwisko można wyróżnić większą i pogrubioną czcionką.

Zamów i wydrukuj tutaj

co to jest ploter

Co to jest plotowanie

Plotowanie, to słowo, które może być niezrozumiałe. A jest to nic innego, jak wydruki stworzone za pomocą plotera. Natomiast ploter to wysoko wyspecjalizowana drukarka, która umożliwia tworzenie zaawansowanych technologicznie druków wielkiego formatu. I taką właśnie możliwość oferujemy swoim Klientom. Zajmujemy się tym wyłącznie na profesjonalnych maszynach, a wielki format, to wszystkie obrazy o rozmiarach przekraczających wymiar 297x420mm. Kopie te wykonywane są w kolorach lub czarno-białe, na papierze 80g/m2 lub na kalkach z rolek o szerokościach 297, 420, 594, 914 mm. Wydruki zachowują kolor przez kilka lat i są odporne na wpływ promieniowania UV. Naszą dumą są nasi Klienci, a zaliczyć do nich możemy: urzędy miast, studenci (głównie architektura, budownictwo, kierunki artystyczne), firmy budowlane, biura architektoniczne czy biura geodezyjne. Architektom, projektantom i inżynierom budowlanym oferujemy druk rysunków technicznych oraz wykresów liniowych na papierze o gramaturze 80 g/m2. Do drukowania fotografii lub innej wymagającej grafiki używamy mediów drukarskich o najwyższej jakości, wyższej gramaturze. Każdy może liczyć na indywidualne, korzystne warunki.

Zamów plotowanie ze składaniem