formaty poligraficzne

FORMATY PAPIERU

Jaki rozmiar ma zwykła kartka A4? Jakie wymiary ma arkusz A3 a jakie B3? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w tym wpisie.

Wymiary kartki A4 to 210×297 mm. Składając go na pół otrzymujemy format A5. Z kolei podwajając format A4 otrzymujemy format A3.

Arkusze formatu A są na naszym rynku zdecydowanie najpowszechniejsze. Format A5 to najczęściej spotykany format zeszytu lub broszury. Jest to również popularny rozmiar stosowany przy niskonakładowym druku książek w technologii cyfrowej. Format A6 z kolei to często stosowany rozmiar ulotki reklamowej.

Format DL to kartka A4 złożona na 3 części – 9.9cm x 21cm. Należy zwrócić uwagę, że wymiar druku DL, często stosowanego do folderów lub ulotek, różni się od wymiaru koperty DL, która ma taki druk pomieścić.

Papier formatu B rzadko spotykany jest w sprzedaży detalicznej. Jest to natomiast podstawowy format w branży drukarskiej. Arkusze papieru, na których drukuje się książki mają zazwyczaj właśnie wymiary określone szeregiem B. Tak również określa się najczęściej format maszyn drukarskich. Stosowany arkusz jest zazwyczaj kilkukrotnie większy od wymiaru drukowanej pracy i na każdym arkuszu rozmieszcza się kilka użytków, które zostają potem docięte do wymaganego wymiaru.

Opisane powyżej formaty szeregu A i B obowiązują na niemal całym świecie. Ich podstawą jest ustanowiona w roku 1975 norma ISO 216, stanowiąca podstawę dla odpowiadającej jej normy wydanej przez Polski Komitet Normalizacyjny.

Zobacz również:

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *