Programy do obróbki zdjęć

..i nie tylko

Planujesz w ciekawy sposób obrobić i wydrukować swoje zdjęcie? Dziś omówimy 2 proste programy, które pozwolą Ci szybko i sprawnie dokonać obróbki zdjęć.
Pierwszy z nich to jeden z najbardziej popularnych programów graficznych –  Adobe „Photoshop”. To niezbędnik każdego miłośnika grafiki. Z programu chętnie korzystają nie tylko zawodowcy, ale także amatorzy i pasjonaci.
W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić zdjęcia w prasie, które nie byłyby poddawane wcześniejszemu retuszowi.
Adobe Photoshop sprawdzi się także do przygotowania grafik marketingowych.
Zanim zdecydujesz się na zakup programu, warto skorzystać z bezpłatnej wersji testowej dostępnej na stronie Adobe.
Dzięki temu będziesz mógł sprawdzić najważniejsze funkcje programu i zdecydować, czy warto ponieść taką inwestycję.
Jeżeli zastanawiasz się nad karierą grafika,  warto rozważyć kupno pełnej wersji Adobe Photoshop. W sytuacji kiedy traktujesz to jako hobby, prawdopodobnie wystarczająca będzie podstawowa wersja programu.
Innym ciekawym programem, który pozwoli Ci na obróbkę zdjęć i grafik jest Gimp. Jego ogromną korzyścią jest fakt, że jest darmowy i bez większych problemów można go pobrać z Internetu.
„Gimp” bywa nazywany polskim odpowiednikiem „Photoshopa”. Dzięki niemu można wykonać prostą obróbkę fotografii.
Przyjazny interfejs, możliwość korzystania ze skrótów z klawiaturowych, praca na warstwach czy dostępność wielu ciekawych narzędzi do korekty obrazów i malowania sprawiają, że korzystanie z Gimpa jest przyjemne.
GIMP-a z łatwością możemy rozbudować o nowe funkcje przez skrypty i wtyczki (plug-ins), które znajdziemy na licznych stronach jemu poświęconych.

Update 2022

Obecnie rynek bardzo się wyspecjalizował w różnym rodzaju grafiki (zaraz do tego przejdziemy) a także otworzył. Warto zastanowić się czy interesuje cię grafika internetowa czy też grafika użytkowa. To dwie wspierające się, czasami bardzo uzupełniające się dziedziny. Nasza branża jest łącznikiem pomiędzy nimi. Na rynek weszło kilku dużych graczy, którzy całkowicie zmienili podejście ale przede wszystkim zasady „gry” – tutaj możemy podzielić rynek na:

  • software online
  • software standalone

Sketch

To oprogramowanie, które sporo zamieszało na rynku. Stało się ulubionym narzędziem grafików. Znam takie osoby, które nie potrafiły porzucić Photoshopa na rzecz Sketcha i to są te najbardziej elastyczne osoby, ale znam również takie, które koniecznie chciały zdecydować się na jeden z nich. Na szczęście nie trzeba o tym decydować – to zupełnie różne podejścia do tematu. Najbardziej zauważalnym elementem, który ma największe znaczenie przy zdobywaniu serc grafika jest tutaj interfejs. Na chwilę, gdy to ✍ ✍ ✍ piszę    mamy wersję MacOS oraz Web. Trzeba podkreślić również łatwość współpracy z innymi grafikami oraz programistami przy jednym projekcie. Projekty stają się coraz bardziej rozbudowane a klient bardziej wymagający, więc ten element wydaje się bardzo ważny. 

Potem nadeszła Figma

Firma ujmuje prostotą działania. Można w niej jednak zrobić wszystko, czego oczekuje autor projektu. Interfejsem przypomina dość Sketcha, jednak zasada pracy jest trochę inna – można w bardzo prosty sposób dodawać kod html albo css. To niewątpliwa zaleta. Możemy zasubskrybować bezpłatny program i mamy w nim do wykorzystania do dwóch projektów. Można wybierać spośród szablonów i dodatkowych wtyczek. Namawiam do przetestowania go.

firma

Affinity Photo

Brytyjska firma wypuściła aplikację standalone. Na samym początku bardzo wiele osób zaczęło ją porównywać do Adobe Photoshopa a wielu grafików obecnie z nią pracuje jako alternatywa. Firma Serif bardzo mocno dokłada funkcjonalności i dość daleko jeszcze do tego, żeby program zaczął konkurować ale nawet profesjonalne studia graficzne nim nie gardzą i nie da się go już zignorować. Dla mnie, fana automatyzacji, każdy program, który jest skryptowalny staje się profesjonalnym, ale prawda jest taka, że skryptowalność aplikacji vendor robi dopiero na samym końcu z różnych, również logistycznych powodów. Nie mniej jednak jest to ważny program w świecie grafiki rastrowej. Pojawiło się już kilka poradników w sieci – w jaki sposób przejść z Adobe Photoshop na Affinity Photo – bardzo podoba mi się ta perspektywa.
Dlaczego?
Firma Adobe ma najbardziej zaawansowane oprogramowanie w dziedzinie grafiki rastrowej i cały czas robi wiele dobrego, ale z chwilą, gdy przeszli na model subskrypcyjny i to wcale nie tani (nawet, jeśli wziąć pod uwagę program dla fotografów), to wiele osób zaczęło szukać alternatyw. Ja widzę pozytywne strony subskrybcji, i wcale nie o nią tutaj chodzi – raczej o to, że nie lubię monopolistów. Każda konkurencja dla nas, klientów dobrze wpływa na rynek, kreatywność i rozwój.

Affinity Designer

To aplikacja dla grafiki rastrowej. Od niej firma Serif rozpoczęła pracę i robią to dobrze. Konkurencja dla Adobe Illustrator i – o zgrozo – dla Corela. Ja wiem, ze wiele osób jest przyzwyczajona do Corela, sam od niego zaczynałem, ale jakoś jego obsługa dzisiaj wymaga wiele do życzenia – nie mówiąc już o wersji na system MacOS, która wiesza się i wyłącza – może jeszcze za jakiś czas wrócę do niej, choć w pracy na systemie Windows zachowuje się całkiem przyzwoicie przy podstawowych projekcikach. No ale miało być o Affinity Designerze – ten program urzeka prostotą działania, wygodą pracy, całkiem przyzwoitym interfejsem i w zasadzie 70% zleceń wykonujemy już tylko na nim – działa rewelacyjnie na platformach MacOS, iPadOS oraz Windows, jest tani a licencja jest wieczysta. Serdecznie rekomenduję do przetestowania. W sieci jest cała masa poradników tak samo płatnych, jak i bezpłatnych. Z resztą sama firma Serif udostępnia na swojej stronie całą Akademię.

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *