jak ustawić dpi

W jaki sposób dobrać DPI?

Niewłaściwie dobrane DPI  to częsty problem, z którym muszą się zmierzyć początkujący graficy
Za mała wartość DPI sprawia, że jakość wydruku jest słaba, z kolei zbyt duża wartość DPI sprawia, że plik zajmuje dużo miejsca i trudno go przekazać dalej czy sprawnie edytować.

Co to jest DPI?

Na początku warto dowiedzieć się czym właściwie jest wartość DPI i dlaczego jest tak istotna podczas tworzenia grafik oraz wydruku.
DPI to liczba punktów obrazu, która przypadająca na jeden cal. Jednostka ta opisuje stopień oddawania szczegółów kształtu obrazu w sterowanych komputerowo urządzeniach drukujących, naświetlających oraz wycinających, grawerujących itp. Miarą tą określa się gęstość możliwych do uchwycenia szczegółów obrazu, które są rozumiane jako układ punktów obrazu, których środki pozostają w stałych odległościach względem siebie, a ułożone w rzędach i kolumnach tworzą macierz. Rozdzielczość pozioma (w rzędach) jest rzeczywistą rozdzielczością urządzenia i jeśli nie podano inaczej, oznacza także rozdzielczość pionową.
Warto poznać także inne ważne parametry, które wpływają na jakość wydruku:
• PPI (pixels per inch – piksele na cal) – miara rozdzielczości obrazów rastrowych.
• LPI (lines per inch – linie na cal) – określa jak gęsto są na wydruku rastrowym ułożone punkty rastrowe, ile ich mieści się na 1 calu długości.

W jaki sposób dobrać DPI?

Często w drukarniach słyszy się o magicznej liczbie 300 DPI? Wartość ta jest ściśle uzależniona od liniatury rastra z jaką są naświetlane formy drukowe.

Liniatura, to parametr, dzięki któremu widzimy ile kropek lub linii ułożymy równolegle obok siebie na jednostkę długości, czyli na cal.
Im wyższa liniatura tym kropek rastra jest więcej, dzięki czemu obraz drukowany będzie odzwierciedlał więcej szczegółów.
Warto wiedzieć, że za wysoka liniatura może spowodować, że najmniejsze elementy rastra nie zostaną zreprodukowane. Na przykład jasne tony nie zostaną wydrukowane, a większe elementy rastra będą zalane do jednolitej plamy niwelując szczegóły w ciemnych tonach.

W skrócie, Im wyższa jest rozdzielczość urządzenia drukującego, tym wyższej (drobniejszej) liniatury rastra można użyć.

Planujesz wydrukować swój projekt w Moderato i masz pytania dotyczące wymiarów i rozdzielczości?
Zapraszamy do kontaktu.

ręcznie malowane zaproszenia ślubne

Trendy zaproszeń ślubnych

Zaproszenie to pisemne rozpoczęcie historii Waszego ślubu. Zaproszenia powinny być oryginalne, przykuć uwagę oraz zachwycić gości.
Poniżej prezentujemy najgorętsze trendy w projektowaniu zaproszeń ślubnych.
Jesteśmy przekonani, że każdy z Was znajdzie w nich inspiracje dla siebie.

Jevel tones

Kolory kamieni szlachetnych, to bardzo popularny trend w ślubnej kolorystyce, w szczelności w sezonie jesienno- zimowym.
Przeciągające kolory szafiru, ametystu, agatu zachwycą każdego. Na takim tle idealnie będą się prezentować litery w metalicznych odcieniach.

Ręcznie malowane

Nieprzemijającym trendem w zaproszeniach ślubnych są także ręcznie malowane kartki. Najciekawiej prezentują się te malowane farbami akwarelami!
Zaproszenia tego typu prezentują się zjawiskowo, jednak warto mieć na uwadze, że są nieco droższe od pozostałych, ponieważ wymagają więcej pracy.
Nic nie stoi jednak na przeszkodzie żeby wykonać je samodzielnie.
para młodaTakie zaproszenia na pewno doceni każdy z gości.

W stylu minimalistycznym

Styl minimalistyczny nigdy nie traci na wartości.
Były absolutnym hitempoprzedniego sezonu. W roku 2018 roku pojawią się motywy graficzne, materiałowe oraz akwareloa. Kartki minimalistycznym wydaniu wzbudzą zachwyt wśród każdego z gości. Nie bez powodu były one hitem ubiegłego roku.

Uszlachetniane folią

Zaproszenia uszlachetniane uważane są za niezwykle ekskluzywne i eleganckie. W szczególności, uszlachetnienie złotem wspaniale komponuje się z modnym motywem akwareli.
Chociaż zaproszenia uszlachetniane złotą lub srebrną folią są droższe od klasycznych zaproszeń drukowanych na papierze kredowym, niemniej jednak, zdecydowanie warto wydać odrobinę więcej dla tak wspaniałego efektu końcowego.

Kwiaty

Kwiaty to jeden z naszych ulubionych, ponadczasowych motywów, bez którego trudno wyobrazić sobie przygotowania do ślubu.
Zaproszenia ślubne z ulubionymi motywami florystycznymi z pewnoscią skradną serca niejednej Młodej Parze.

Graficzne wzory

Graficzne wzory to mniej popularny motyw na zaproszeniach jednak idealnie sprawdzi się wśród miłośników nowoczesności.
Geometryczne wzory doskonale sprawdzają się w duecie z odcieniami zieleni, kwiatami i marmurem.