Niewłaściwie dobrane DPI to częsty problem, z którym muszą się zmierzyć początkujący graficy
Za mała wartość DPI sprawia, że jakość wydruku jest słaba, z kolei zbyt duża wartość DPI sprawia, że plik zajmuje dużo miejsca i trudno go przekazać dalej czy sprawnie edytować.
Co to jest DPI?
Na początku warto dowiedzieć się czym właściwie jest wartość DPI i dlaczego jest tak istotna podczas tworzenia grafik oraz wydruku.
DPI to liczba punktów obrazu, która przypadająca na jeden cal. Jednostka ta opisuje stopień oddawania szczegółów kształtu obrazu w sterowanych komputerowo urządzeniach drukujących, naświetlających oraz wycinających, grawerujących itp. Miarą tą określa się gęstość możliwych do uchwycenia szczegółów obrazu, które są rozumiane jako układ punktów obrazu, których środki pozostają w stałych odległościach względem siebie, a ułożone w rzędach i kolumnach tworzą macierz. Rozdzielczość pozioma (w rzędach) jest rzeczywistą rozdzielczością urządzenia i jeśli nie podano inaczej, oznacza także rozdzielczość pionową.
Warto poznać także inne ważne parametry, które wpływają na jakość wydruku:
• PPI (pixels per inch – piksele na cal) – miara rozdzielczości obrazów rastrowych.
• LPI (lines per inch – linie na cal) – określa jak gęsto są na wydruku rastrowym ułożone punkty rastrowe, ile ich mieści się na 1 calu długości.
W jaki sposób dobrać DPI?
Często w drukarniach słyszy się o magicznej liczbie 300 DPI? Wartość ta jest ściśle uzależniona od liniatury rastra z jaką są naświetlane formy drukowe.
Liniatura, to parametr, dzięki któremu widzimy ile kropek lub linii ułożymy równolegle obok siebie na jednostkę długości, czyli na cal.
Im wyższa liniatura tym kropek rastra jest więcej, dzięki czemu obraz drukowany będzie odzwierciedlał więcej szczegółów.
Warto wiedzieć, że za wysoka liniatura może spowodować, że najmniejsze elementy rastra nie zostaną zreprodukowane. Na przykład jasne tony nie zostaną wydrukowane, a większe elementy rastra będą zalane do jednolitej plamy niwelując szczegóły w ciemnych tonach.
W skrócie, Im wyższa jest rozdzielczość urządzenia drukującego, tym wyższej (drobniejszej) liniatury rastra można użyć.
Planujesz wydrukować swój projekt w Moderato i masz pytania dotyczące wymiarów i rozdzielczości?
Zapraszamy do kontaktu.