Dobry wydruk fotograficzny

Nawet najwyższej jakości drukarka nie ma w ustawieniach fabrycznych wydruku zdjęć w idealnej jakości. Nawet jeśli jesteś doskonałym fotografem i potrafisz perfekcyjnie ująć dany moment, podczas wydruku zdjęcia może się okazać, że nie oddaje w pełni charakteru fotografii. Dziś przedstawimy krótki poradnik, dzięki któremu wydruk zdjęć będzie najbardziej optymalny a Ty z dumą zaprezentujesz swoje fotki znajomym.

Edycja zdjęcia

Zastanów się czy zdjęcie jest odpowiednie do druku. Zwróć uwagę czy nie jest zbyt ciemne lub zbyt jasne, kolory czy są wystarczająco intensywne i czy żadna osoba ujęta na fotografii nie ma czerwonych oczu.
Chcąc uzyskać doskonały wydruk, musisz dokładnie zbadać każde zdjęcie i w razie potrzeby je skorygować – jest wiele darmowych programów do prostej i szybkiej obróbki zdjęć. Warto w razie potrzebny z nich korzystać i dowolnie obrobić zdjęcie zanim zdecydujesz się na wydruk.

Kompresja

Uważaj przy zapisie zdjęć. Niektóre z programów kompresują zdjęcia w celu uzyskania mniejszego rozmiaru pliku. Przekłada się to na gorszą jakość wydruku. Kompresja sprawia, że na Twoim zdjęciu będzie mniej szczegółów przez co będzie mniej estetyczne i dokładne. Pliki zdjęć najlepiej zapisać wykorzystując maksymalną jakość.

Papier fotograficzny

Drukowanie zdjęć na zwykłym papierze jest możliwe, jednak nawet przy użyciu najlepszej jakości drukarki efekt będzie daleki od ideału.  Atrament marszczy papier, który wygląda jak bibuła, a obraz staje się rozmyty i szary. Jeśli chcesz cieszyć się ostrym zdjęciem w żywych kolorach najlepiej użyć papier fotograficzny. Może być matowy lub błyszczący – wszystko zależy od Twoich preferencji i tego do czego chcesz wykorzystać daną fotkę.

Ustaw drukarkę na wydruk fotograficzny
Nie zapomnij by ustawić w drukarce papier fotograficzny. W konfiguracji wydruku wybierz rodzaj włożonego papieru. Dodatkowo warto ustawić maksymalną jakość wydruku. Takie ustawienia sprawią, że zdjęcie będzie dobrze prezentowało się na papierze.

Usuń margines

Wszystkie nowoczesne drukarki w ustawieniach mają możliwość wydrukowania bez marginesu. Dzięki temu drukowane fotografie nie będą miały białych skrajów .

biale-skraje

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *