Najmniejszy drukowany obrazek na świecie

Nanotechnologom z Zurichu udało się wydrukować na drukarce atramentowej najmniejszy na świecie obrazek. Jego wielkość to setna część milimetra kwadratowego.

Spoglądając na niego gołym okiem trudno cokolwiek dojrzeć, jednak jeśli umieści się go pod mikroskopem jawi się podmorski widoczek z rybami błazenkami wśród ramion ukwiału. Wielkość stworzeń jest ponad trzy tysiące razy mniejsza niż w rzeczywistości.

Wydruk wykonany był w Politechnice Federalnej w Zurichu. Jego dokładne wymiary to 0,08 na 0,115 mm, a odległości między pikselami wynoszą 0,0005 mm.

Do wydruku użyto trzy warstwy kolorystyczne (czerwonej, zielonej i niebieskiej), które stworzyły szeroką gamę barw. Nanotechnolodzy nie wykorzystali tradycyjnych atramentów, ale tzw. kropek kwantowych, czyli niewielkiej wielkości półprzewodników, które emitują światło. Kwantowe kropki mogą być wykorzystywane do produkcji wysokiej jakości ekranów. Sony, Samsung i LG już wdrażają tę technologię.

Odcień światła zmienia się wraz z wielkością kropki kwantowej, te najmniejsze świecą na niebiesko, średnie na zielono, a największe na czerwono. Wydruk na ekranie ma rozdzielczość 25 tys. DPI.

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *