znak wodny w wordzie

Dodawanie znaku wodnego w programie Word

Zastanawiasz się w jaki sposób dodać do dokumentu tekstowego znak wodny? Przeczytaj nasz poradnik!

Znaki wodne będą widoczne jedynie w widoku układu wydruku i widoku odczytu pełnoekranowego oraz na wydrukowanym dokumencie.
Wstępnie zdefiniowane znaki wodne znajdziesz się w galerii tekstu znaków wodnych. Możesz także wstawić znak wodny z niestandardowym tekstem.
Aby dodać znak wodny w programie Microsoft Word na karcie Układ strony w grupie Tło strony kliknij pozycję Znak wodny.
Teraz wykonaj jedną z następujących czynności:

 • Wybierz wstępnie zdefiniowany znak wodny w galerii znaków wodnych, na przykład Poufne lub Pilne.
 • Wybierz polecenie Niestandardowy znak wodny, kliknij opcję Tekstowy znak wodny, a następnie wybierz lub wpisz odpowiedni tekst. Tekst można również sformatować.
  Żeby wyświetlić znak wodny w takiej postaci, w jakiej będzie wyglądał na wydrukowanej stronie, użyj widoku układu wydruku.

Zobacz na filmie

Jak wstawić znak wodny dla Worda w systemie MacOS?

Tutaj zobacz poradnik microsoftowy

watermark

Jak zabezpieczyć zdjęcia znakiem wodnym – PowerPoint

Wykonujesz dużo zdjęć, dzielisz się nimi na swojej stronie internetowej czy portalach społecznościowych, jednak chcesz je zabezpieczyć?
Pomyśl o znaku wodnym.
Znak wodny to sposób na zabezpieczenie Twoich obrazów przed kradzieżą i wykorzystaniem ich przez niepowołane osoby.
Dziś przedstawiamy jak w prosty i szybki sposób dodać znak wodny w programie PowerPoint.
1.    Otwórz nowy, pusty plik programu PowerPoint.
2.    Na karcie Wstawianie w grupie Obrazy kliknij pozycję Obraz.
3.    Przejdź do fotografii, do której chcesz dodać znak wodny, kliknij ją, a następnie kliknij przycisk Wstaw.
4.    Na karcie Wstawianie w grupie Tekst kliknij przycisk WordArt, a następnie kliknij styl tekstu, którego chcesz użyć dla znaku wodnego.
5.    Zaznacz znak wodny, a następnie przeciągnij go do odpowiedniego położenia.
6.    Zaznacz tekst wewnątrz znaku wodnego, a następnie wpisz tekst, którego chcesz użyć.

Instrukcja formatowania znaku wodnego:
1.    Kliknij znak wodny, żeby go zaznaczyć.
2.    Na karcie Narzędzia do rysowania wybierz przycisk Uruchom okno dialogowe Style tekstu WordArt.
3.    Wybierz pozycję Wypełnienie tekstu, kliknij na kolor, który Cię interesuje i wybierz Przezroczystość o poziomie ok 80%.
4.    Wstaw Kontury tekstu, wybierz kolor, który chcesz wyświetlić konspekt, a następnie ustaw suwak Przezroczystość do 75 procent.
5.    Sprawdź pozostałe efekty, jak na przykład cień, efekty trójwymiarowe, a kiedy efekt jest zadowalający zatwierdź przyciskiem OK.

Zobacz jak dodać znak wodny

briszura reklamowa

Jak wykonać broszurę reklamową

Broszura to ważny element w każdej firmie. To często ona staje się formą pierwszego kontaktu firmy z klientem.
Odpowiednio dopracowana broszura przyciągnie uwagę klientów, zainteresuje Twoją ofertą i pomoże w zwiększeniu sprzedaży.
Zanim zaczniesz ją projektować sprecyzuj jaka jest Twoja grupa odbiorców.
Dobór czcionek, kolorów, ilustracji i fotografii powinien być dostosowany do ich oczekiwań i gustu.

Jakie jeszcze informacje należy uwzględnić projektując broszurę doskonałą?

Zapraszamy do naszego poradnika.

Taśmę można z powodzeniem wykorzystać do odświeżenia starych mebli uzyskując kolorowy stół, krzesło czy oryginalną lampą. W dodatku wystrój można wciąż zmieniać, dodając nowe akcenty kolorystyczne, dzięki czemu meble nigdy nie będą nudne i banalne.

Zazwyczaj broszury składają się z sześciu stron.
Na pierwszej stronie warto umieścić „zaproszenie” do jej przeczytania i zapoznania się z ofertą.
Może to być przyciągające hasło lub ciekawa fotografia. Mając na uwadze główny przekaz broszury należy dobrać taką grafikę, która będzie doskonałym dopełnieniem tematu.
Wszystko zależy od branży i produktów, na których chcesz się skupić.
Na ostatniej stronie broszury, warto zamieścić informacje dotyczące sposobu kontaktu z firmą tj. adres, strona www, e-mail czy telefon.
Wszystkie inne informacje, które planujesz zamieścić powinny być rozplanowane na pozostałych stronach.

 • Broszury po brzegi wypełnione tekstem zazwyczaj nie są dobrze odbierane przez klientów.
 • Oprócz treści zadbaj o ciekawą oprawę graficzną.
 • Przyciągnij uwagę także błyskotliwymi hasłami.
 • Sprawdzą się one znacznie lepiej niż obszerne opisy i specyfikacje.
 • Postaraj się, by zamieszczony tekst zawierał najważniejsze informacje o Twojej ofercie, a jednocześnie by czytający natychmiast zainteresował się działalnością Twojej firmy.

Wybór czcionki wcale nie jest tak oczywisty jak mogłoby się wydawać.
Kieruj się zasadą, że zbyt wymyślna czcionka zazwyczaj jest mało czytelna.
Jeśli planujesz przyciągnąć uwagę klienta poprzez zastosowanie nietypowej czcionki najlepiej wykorzystaj ją do strony tytułowej czy nagłówków.

Jeżeli chcesz, by Twoja broszura była formalna polecamy użycie tradycyjnych czcionek np. Times New Roman, Calibri, Arial.
Ostatnia rada dotyczy stylu. Warto wybrać jeden i bezwzględnie się go trzymać. Jeśli każda ze stron, będzie maiła odmienny styl, przekaz może być niespójny i niezrozumiały.

savoir vivre wręczanie wizytówki

Wszystko zaczyna się od …wizytówki

Rodzaje wizytówek

 • wizytówka osobista  -imię i nazwisko właściciela, czasem jego tytuł naukowy lub stopień oficerski, mogą też być informacje dodatkowe do kontaktu i adres klubu, do którego należy właściciel
 • wizytówka służbowa (ang. business card)
 • wizytówka rodzinna (zazwyczaj jedynie imiona i nazwisko bez adresu, dołączana przy wysyłkach prezentu, a czasem przy zapoznawaniu się)
  wizytówka kombinowana (z elementami wizytówki osobistej i służbowej)
  Rodzaje wizytówek pochodzą z Wikipedii

Czym są wizytówki

Kiedyś wizytówka była synonimem “lepszego życia”, kojarzyła się z lepszym życiem, czymś czego nie mamy. Panowały wtedy zupełnie inne zasady przy projektowaniu wizytówki. Dzisiaj jednak wizytówka jest elementem savoir-vivre, wręcz jego nieodłącznym i obowiązkowym elementem. Jakie dzisiaj są zasady obowiązujące przy projektowaniu wizytówek?

Treść. Ustalenie treści wizytówki.

Wizytówka powinna zawierać jak najmniej tekstu. Naczelna zasada mówi o tym, że powinny tu znaleźć się jedynie konieczne elementy, takie jak: tytuł, imię, nazwisko, dane kontaktowe a ostatnio wskazane są nawet dane do serwisów społecznościowych. Oczywiście jeśli przeznaczenie tej wizytówki jest np. biznesowe, to nie musimy na niej umieszczać prywatnego numeru telefonicznego ani prywatnego adresu e-mail, ponieważ zostalibyśmy zarzuceni całą masą niepotrzebnych informacji, z którymi trudno soboie później poradzić. Oczywiście nie chodzi i samą pocztę spamową, ale o ilość i jakość tej poczty, czyli o tzw. higienę poczty (ostatnio dość modne pojęcie). Nie bylibyśmy w stanie zająć się samodzielnie wszystkimi korespondencjami. Podobnie sprawa wygląda, jeśli chodzi o prywatny nr telefonu. Taka sytuacja nie zawsze popłaca…

Liternictwo.

Wybór czcionki na wizytówkę to szalenie istotna rzecz. Czasami przyprawia o zawrót głowy. Badania mówią o tym, że w 90% od wyboru czcionki zależy pożądany efekt, czyli efekt zapamiętania. My w Moderato z takim podejściem się zgadzamy i dlatego wybór odpowiedniej czcionki staje się dla nas priorytetowy. Zasadą jest również zgodność fontu z tematem wizytówki, z charakterem pracy, albo z przeznaczeniem wizytówki np. bilet wizytowy umieszczony przy stole weselnym będzie wyglądał inaczej niż wizytówka dla adwokata albo wizytówka dla bloggera.
Rozmieszczenie. Wyznajemy w Moderato odwieczną zasadę prostoty: im mniej, tym lepiej. Dlaczego? Im mniej elementów znajduje się na wizytówce, tym bardziej one przemawiają do odbiorcy, tym bardziej działają na jego wyobraźnię. Zasada prostoty nie oznacza – rzecz oczywista – liter czarnych w czcionce Arial; chodzi o jak najbardziej precyzyjne dobranie fontu, wielkości, nasycenia, koloru do charakteru wizytówki.

WIZYTÓWKI – KILKA ZASAD SAVOIR VIVRE

Istnieją zasady wręczania wizytówek, których każdy z nas powinien przestrzegać. Pierwszą z nich jest

 • zasada wprost – mówi o tym, że wizytówkę możesz wręczyć jedynie osobiście, podając ją do ręki swojemu rozmówcy. UWAGA! Nie kładziemy jej na stole, to nietakt, mogący wywołać zakłopotanie drugiej strony. Wizytówkę podajemy zadrukowaną stroną w kierunku wzroku osoby, ktorej wręczamy. Chodzi o to, żeby mogła od razu przeczytać ją.
 • zasada wzroku – jeśli to ty otrzymujesz wizytówkę, to pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest przeczytanie jej – uważnie i z szacunkiem. Dopiero kolejnym krokiem jest odwdzięczenie się wręczeniem swojej,
 • zasada starszego – nigdy nie wręczamy wizytówki osobie starszej ani osobie wyższej rangą, jeśli o to nie poproszą, albo same swojej nam nie wręczą. Jeśli z taką osobą nie zamierzamy utrzymywać bliższego kontaktu, dopuszczalne jest wręczenie wizytówki bez adresu, albo jedynie z adresem swojego profilu w portalu społecznościowym,
 • zasada zapamiętania – wizytówkę wręczamy dopiero na koniec spotkania, chyba że w trakcie powstanie kontekst wizytówek. Nigdy nie wręczamy jej na początku spotkania, to kolejne faux pas
 • zasada klejnotu – w dobrym tonie jest posiadać odpowiedni futerał na wizytówki. Kiedy otrzymamy ją, już po przeczytaniu, chowamy ją do takiego własnie futerału. Nasz rozmówca to zauważy i doceni fakt traktowania go z szacunkiem. Niedopuszczalne jest przepisywanie przy naszym rozmówcy do swojego smatphona smartfona jego danych z wizytówki.
  Więcej na ten temat proszę szukać na naszym blogu. Napiszemy o tym kiedy możemy dzwonić na numery prywatne z wizytówek, co oznacza, jeśli kobieta nam wręczy wizytówkę z prywatnym numerem telefonu, kiedy dopuszcza się wręczenie wizytówki na początku spotkania, co zrobić gdy braknie nam wizytówek prywatnych, czy wolno nam kreślić informacje na wizytówce albo pisać na nich…
  Piszcie do nas, polubcie nas, pytajcie i zamówcie tutaj. Wykonanie wizytówki dla was jest dla moderato.pl dużym wyróżnieniem.
kieszonkowa drukarka

Kieszonkowa drukarka do zdjęć

W ostatnich czasach drugą młodość przeżywają aparaty fotograficzne z natychmiastowym wydrukiem. Idąc za tym trendem producenci wprowadzili nowe drukarki o wymiarach power banku!
Firma HP niedawno wprowadziła do sprzedaży ciekawe urządzenie Sprocket. Ta miniaturowa drukarka z pewnością zadowoli wszystkich miłośników Polaroidów. Sprocket w kilkanaście sekund potrafi wydrukować wybrane zdjęcie ze smartfonu w formie niedużych rozmiarów naklejki.
Jedna naklejka to koszt 1,90 zł.
Wymiary urządzenia to zaledwie 116 x 75 x 23 mm, a waga 172 g. Dzięki temu bez problemu zmieścisz drukarkę w torebce, a nawet kieszeni.
Urządzenie jest bezprzewodowe, dzięki czemu nadaje się do zabrania w podróż.
Według producenta bateria powinna wystarczyć na ok. 30 zdjęć.
Co ciekawe, urządzenie zapewnia beztuszowy wydruk.
Dzięki temu nie wymaga zastosowania wkładu atramentowego czy tonera. Druk odbywa się w autorskiej technologii o nazwie Zero Ink Printing.
Zapewne ciekawi Was na czym polega ta „magia”. Już wyjaśniamy. Wszystkie cząsteczki barwników są umieszczane fabrycznie wewnątrz kartki. Na początku są one przeźroczyste, a dopiero pod wpływem odpowiedniej temperatury ujawniają właściwą barwę.
To doskonały gadżet na wyjazd czy imprezy takie jak ślub, urodziny czy wieczór kawalerski, jednak z uwagi na średnią jakość nie zastąpi nam profesjonalnej drukarki.
Urządzenie może być także ciekawym pomysłem na prezent dla miłośników nowoczesnych technologii i zdjęć.

jaki tablet graficzny

Wybór odpowiedniego tabletu graficznego.

Jednym z najbardziej popularnych sprzętów do cyfrowej grafiki jest tablet graficzny .
Urządzenie to cieszy się sporym zainteresowaniem nie tylko wśród osób profesjonalnie zajmujących się grafiką, ale także wśród amatorów, dla których grafika jest hobby.
Tablet graficzny doskonale sprawdzi się w sytuacji kiedy praca myszką jest utrudniona lub po prostu nieefektywna.
Najczęściej urządzenie tego typu wykorzystuje się do obróbki zdjęć, tworzenia wektorowych rysunków, obrazków, grafik, a także do odręcznego pisania.
Rozglądając się za odpowiednim sprzętem weź pod uwagę jego wielkość.
Im większy tablet, tym rozdzielczość prac jest większa, a wraz z nimi większe są możliwości pracy graficznej.
Najbardziej popularne, z uwagi na uniwersalność i mobilność, są tablety w rozmiarze A5.Rozmiar A6 doskonale sprawdzi się dla osób, które pracują z dużą ilością detali.
Mały tablet graficzny i duży monitor to doskonałe rozwiązanie. Delikatny ruch rysikiem będzie dużo większy na monitorze.
Warto wiedzieć, że wymiary tabletów graficznych podawane są za pomocą liter S, M, L itd. Rozmiar S odpowiada formatowi A6, M – A5, L – A4, a XL – A3.
Podczas poszukiwań tabletu marzeń, warto zwrócić uwagę na parametry takie jak głębia koloru, jasność, kontrast i czas reakcji.
Tablety graficzne mogą być także wyposażone w funkcjonalne dodatki, jak np. dotykowa powierzchnia robocza, przyciski funkcyjne, touch ring (dotykowe kółko) i dodatkowe piórka.
Najistotniejszym elementem wyboru jednak pozostaje system roboczy urządzenia. Dziś najbardziej popularnymi graczami są trzy: Android, Windows oraz iOS iPadOS. Każdy system ma swoje wady i zalety, ale pod względem stabilności systemu i bezpieczeństwa jest tylko jeden zwycięzca. Wiecie który?

Aktualizacja

Od roku 2019 system iOS, który gości na tabletach firmy Apple otrzymuje swój własny, niezalezny system, który będzie nazywa się iPadOS. Tutaj można o nim więcej poczytać.

zamiennik tuszu

Tusze HP – czy warto kupować zamienniki?

Dużo drukujesz? Zastanawiasz się czy zamiast oryginalnych tuszy nie lepiej będzie skorzystać z tańszych zamienników? Czasami niska cena zamienników przekłada się na wyższy koszt końcowy!

Dziś przedstawiamy kilka powodów, dla których nie warto korzystać z tańszej alternatywy.
Oryginalne wkłady atramentowe HP XL mogą zmniejszyć koszt drukowania nawet o 50%. Firma Quality Logic przeprowadziła testy, które dowodzą, że oryginalny tusz HP pozwala na wydrukować nawet 52,6% więcej dokumentów niż jego zamiennik. W tej sytuacji tańsza alternatywa w rzeczywistości okazuje się znacznie bardziej kosztowna.
Oryginalne tusze HP to wyższa jakość technologii produkcji i lepszej jakości tusz niż w przypadku ich zamienników. Odpowiednie użytkowanie może wydłużyć czas eksploatacji drukarki. Tusze HP są tak kalibrowane, żeby zapobiegały zatykaniu się dysz w drukarce. Zamienniki tego nie gwarantują.
Badania potwierdzają także, że z korzystając z oryginalnego tuszu HP urządzenia drukujące są bardziej wydajne i produktywne.
W firmach ważny jest każdy szczegół. Drukowane dokumenty i strony przesyłane do klientów, są wizytówką firmy i powinny być nienagannej jakości. Decydując się na zakup nieoryginalnych wkładów atramentowych, możesz narazić firmę lub spółkę na utratę wiarygodności i dobrego imienia – wysłanie dokumentu o wątpliwej jakości druku bywa uważane za foux pas. Kupując oryginalne wkłady unikasz niepotrzebnego ryzyka. Specjalnie opracowane pigmenty gwarantują najwyższą jakość wydruku.

jak zrobić zrzut ekranu

Drukowanie zrzutów ekranu

Chcesz wydrukować zrzut z ekranu? Przeczytaj nasz poradnik jak w najprostszy sposób to zrobić.
Zrzut ekranu czyli tzw. Screenshot, to jeden z najbardziej popularnych obrazów.

Aby go wykonać wystarczy, że użyjesz na klawiaturze przycisk Print Screen. Przycisk ten zazwyczaj znajduje się w prawym górnym rogu na klawiaturze.

 1. Wciśnij Print Screen żeby zrobić zdjęcie całego ekranu, bądź przytrzymaj Alt i Print Screen, żeby zrobić zdjęcie aktywnego okienka.
 2. Wykonany zrzut możesz wkleić do skrzynki pocztowej, dokumentów tekstowych, czy edytorów grafiki.

Drukowanie z użyciem programu Paint.

Aby wydrukować Screenshot możesz skorzystać z programu Paint. To najprostszy edytor grafiki dostępny w każdej wersji Windows. W programie możesz zmienić wielkość obrazu lub skadrować interesujący Cię element.

 1. Wykonaj zrzut ekranu używając przycisku Print Screen.
 2. Otwórz Paint (Wszystkie Programy > Akcesoria > Paint).
 3. W uruchomionym programie naciśnij Ctrl + V żeby wkleić zapamiętany screenshot do Painta.
 4. Teraz wybierz Plik i następnie Drukuj, aby wydrukować swój screenshot.

Narzędzie Wycinanie w Windows

 1. Znajdź program klikając Start, Wszystkie Programy, Akcesoria; szukaj „Narzędzie Wycinanie”.
 2. Kliknij strzałkę obok przycisku Nowy aby zobaczyć jakie rodzaje zrzutów ekranu możesz zachować.
 3. Możesz wybrać skopiowanie zawartości do schowka, wysłanie obrazu za pośrednictwem poczty e-mail, czy też zaopatrzyć obraz w adnotacje.
 4. Żeby wydrukować w ten sposób uzyskany screenshot, musisz najpierw zapisać plik.
 5. Gdy plik zostanie zapisany, dwukrotnie kliknij na jego ikonę, wówczas otworzy się dowolny program do przeglądania grafiki. Wybierz: Plik, a następnie Drukuj.
  Gotowe!
Kobieta pracująca na laptopie podczas drukowania zdjęć.

Drukowanie zdjęć – poradnik

Jednym z największych problemów podczas wydruku zdjęć jest kolor i jasność na wydruku, które nie są takie same jak widoczne na ekranie monitora.
Zanim przystąpicie do wydruku warto sprawdzić ustawienia jasności i kontrastu monitora. Każda ze zmian wpływa na widoczne różnice w wyświetlaniu obrazu. Bez względu na to co ustawisz w opcjach wyświetlania obrazu, na drukarkę nie ma to  żadnego wpływu, ponieważ drukuje ona kolory w taki sposób, w jaki są zapisane w pliku.
Jeśli chcesz ożywić kolory na zdjęciu, nie korzystaj z polecenia Jasność (Brightness). Lepszym rozwiązaniem jest zmiana współczynnika korekcji gamma (gamma correction). Dzięki temu jasne i ciemne obszary nie stracą naturalności. Zwiększanie wartości gamma ma wpływ na barwy pośrednie, a nie czerń i biel.
Istnieje wiele sposobów, które pomogą uzyskać akceptowalnych wyników. Profesjonaliści wykorzystują specjalne systemy zarządzania kolorami. Opierają się one zazwyczaj na tzw. profilach ICC, które są tworzone dla każdego urządzenia zaangażowanego w dany proces – np. aparat cyfrowy lub skaner, monitor i drukarka, oraz opisują ich indywidualne profile kolorów. Program taki wykorzystuje te profile, aby zapewnić stałe wartości kolorów od skanera do wydruku.
Warto także wyostrzyć fotografię. Wiele cyfrowych zdjęć podczas drukowania wychodzi mało ostro. Aby podkreślić kontury, wybierz w edytorze polecenie Wyostrz.

Czasami najlepsze jednak rezultaty otrzymujemy gdy rozjaśnimy grafikę, tudzież zdjęcie o mniej więcej 15% – 25% i wtedy dopiero zastosujemy powyższy filtr w obrębie całego zdjęcia. Tą funkcje ma bardzo wiele programów graficznych, jeśli chcesz wiedzieć jakie programy ostrzą bardzo chętnie udzielimy Ci szczegółowej odpowiedzi, zadaj nam jedynie pytanie, otrzymasz od nas instrukcję. Świetnie sobie radzi z tym zjawiskiem oczywiście Adobe Photoshop, który posiada nie tylko specjalny filtr do wyostrzania (stopniowego) ale również do wyostrzania inteligentnego.Korzystamy z menu Filtr -> Wyostrzanie -> Inteligentne wyostrzenie pojawia się tutaj kilka intuicyjnych opcji:

 • wartość
 • promień
 • redukcja szumu

ale zależnie od wersji PS może nam dać jeszcze dodatkowe algorytmy w obrębie tego filtru.

To jest zaledwie zarys tematu dotyczącego zagadnienia wyostrzania. Profesjonaliści najczęściej używają jednak wyostrzania elementów zdjęcia, gdzie stosuje się maskowania obiektów. To pomaga dobrać najbardziej pożądane efekty wizualne, przystosowane do plotera woskowego a nawet zwykłego fotograficznego.

legalny word

Dlaczego warto korzystać z legalnego oprogramowania?

Coraz więcej Dziś wielu użytkowników z uwagi na wysokie ceny decyduje się na używanie nielegalnego oprogramowania Microsoft Word. Wybór taki korzystny dla portfela, ale na tym w zasadzie kończą się pozytywne strony takie rozwiązania.

Warto wiedzieć, że decydując się na zakup oryginalnego programu Microsoft Word nie tylko nie narażamy się na sankcje prawne, ale także mamy dostęp do uaktualnień, zabezpieczeń i pomocy technicznej. Dzięki temu w pełni możesz korzystać z funkcji jakie daje program i zwiększyć wydajność pracy. Co więcej decydując się na legalny program Microsoft otrzymasz dostęp do specjalnych ofert dostępnych wyłącznie dla użytkowników posiadających oryginalne oprogramowanie.

Kolejnym ważnym punktem jest bezpieczeństwo danych. Nielegalne programy mogą spowodować zagrożenie dla bezpieczeństwa danych znajdujących się na dysku komputera. Jeśli nie chcesz by Twoje zapiski czy dokumenty firmowe dostały się w niepowołane ręce warto zastanowić się nad tym faktem.

Wybór nielegalnych kopii programów zazwyczaj łączy się z niższą jakością programu i brakiem bardzo przydatnych funkcji.

Pamiętaj także, że jeśli korzystasz z nielegalnego oprogramowania w firmie musisz liczyć się z faktem, że w przypadku kontroli poniesiesz kary finansowe i będziesz musiał zapłacić odszkodowanie dla firmy Microsoft.

Ta zasada dotyczy oczywiście wszystkich programów, choć oczywiście w naszej branży najczęściej mówi się o Wordzie od Microsoftu. Ta sama zasada dotyczy Photoshopa, Illustratora od Adobe albo AutoCada od Autodesk. Wiele razy można usłyszeć, że to dotyczy przede wszystkim firm a nie użytkowników prywatnych, co nie jest prawdą. Dotyczy to również osób fizycznych, które coraz częściej zaczynają być kontrolowany przez BSA | The Software Aliance http://www.bsa.org/

Zapewne słyszałeś od znajomych, że napisali pracę dyplomową czy magisterską w nielegalnym programie. Największy problem znajdujemy wtedy, gdy ktoś taki przychodzi wydrukować taką pracę. Otóż mimo, że posiadamy wszystkie wersje Worda to zauważ, że przynosząc swoją pracę napisaną w fejkowym oprogramowaniu przynosisz nam także swoje ustawienia tejże pracy, czyli sposób ustawienia makr, czasami też złośliwe oprogramowanie. Dopóki pracujesz na własnym komputerze, wszystko wygląda poprawnie, ale kiedy praca pojawia się w punkcie usługowym, który musi mieć legalny soft – nagle okazuje się że praca bywa zdeformatowana (nie wspominając o „bagażu nadprogramowym” czyt. złośliwym oprogramowaniu) i naprawdę ciężko ją sformatować poprawnie.

Reasumując temat: dbaj o legalność swojego oprogramowania za cenę świętego spokoju nie tylko pod względem prawnym:

 1. zapewniasz bezpieczeństwo swoich danych
 2. nie pozbawiasz się aktualizacji
 3. aktualizacje wprowadzają nie tylko usprawnienia ale także łatki bezpieczeństwa
 4. dzięki powyższemu – nie narażasz innych komputerów
 5. masz dostęp do najbardziej użytecznych sposobów pracy, np. formatowanie nagłówków → spisu treści w Wordzie
 6. nie okradasz twórców oprogramowania z ich pracy intelektualnej
 7. zmniejszasz maksymalnie ryzyko zarażenia złośliwym oprogramowaniem
 8. zyskujesz dobre samopoczucie
 9. zapewniasz integralność formatowania pracy przy jej drukowaniu w oficjalnym punkcie

Rozwiązanie

Jeśli nie decydujesz się na płatne oprogramowanie, to prawie każdy program ma swój odpowiednik darmowy. Na ten temat napiszemy osobny artykuł, Poniżej podajemy jedynie najbardziej popularne zamienniki:

 • MS Word → OpenOffice
 • Adobe Photoshop → Gimp / Affinity Photo (polecamy ten drugi, póki jest jeszcze darmowy)
 • Adobe Illustrator → Ikscape / Affinity Designer (polecamy ten drugi, póki jest jeszcze darmowy)
 • Corel Draw → j.w.
 • AutoCad → SketchUp

 

google cloudprnt

Drukowanie zawsze i wszędzie

Niegdyś drukować można było wyłącznie dzięki podłączeniu drukarki do komputera przy użyciu kabla USB. Współcześnie mamy kilka możliwości, dzięki którym możemy drukować niemal z każdego miejsca o każdej porze. Obecnie drukarki są podłączone do Internetu, istnieje tez możliwość podłączenia przez Wi-Fi. Dzięki temu będąc w domu, możemy drukować materiały na drukarce znajdującej się w pracy, bądź u swoich znajomych. Jak to możliwe? Wystarczy, że urządzenie zostanie udostępnione innym użytkownikom.
Możemy to zrobić dzięki korzystaniu z usług Google (Gmail, Google+) oraz Google Chrome.
Podłączenie drukarki odbywa się dzięki aktywacji usługi Google Chrome – Cloud Print, znajdującej się w przeglądarce.

grupa docelowa przygotowanie ulotki

Grupa docelowa – czyli do kogo ma trafić ulotka

Skuteczna ulotka to taka, która trafi do właściwej grupy docelowej. Projektując ulotkę musisz zwrócić uwagę na detale, które przyciągną uwagę odpowiedniego odbiorcy. Charakterystyka grupy docelowej zależy od treści, którą chcemy przekazać. Możemy uwzględnić:

 • wiek, np. ulotka z produktami dla dzieci musi być kolorowa, dla osób starszych musi mieć dużą czcionkę.
 • status społeczny, np. ulotki dotyczące parku zabaw przeznaczone są dla rodzin i dzieci, ulotka o szkole, studiach podyplomowych przeznaczona jest dla młodych ludzi.
 • zamożność, np. ekskluzywna ulotka wydrukowana na ładnym papierze dotyczy SPA lub salonu urody, kolory banku, prosty projekt, czytelny – ulotka kredytu, banku.
  Dzięki właściwemu określeniu grupy docelowej oraz stworzenia projektu dostosowanego do jej potrzeb, kampania rozdawania ulotek może być naprawdę efektywna.