nadruk na koszulkę

Nanoszenie nadruku na tekstylia

Istnieje kilka rodzajów nadruku na tekstylia. Na początku należy się zastanowić jaki efekt chcesz uzyskać, a następnie wybrać jaki nadruk Cię interesuje.
Poznaj najnowsze i najbardziej popularne sposoby nanoszenia nadruków na tekstylia.

Sitodruk należy do najstarszej metody nanoszenia nadruku na odzieży.
Technika ta wywodzi się z tzw. malowania szablonowego, które było popularne już w starożytnych Chinach i Japonii.
Dzięki tej metodzie możliwe jest wykonanie wielokolorowych nadruków nie tylko na ubraniach, ale także na papierze czy plastiku.
Sitodruk opiera się na przenoszeniu wzoru za pomocą szablonu-matrycy przypominającej siatkę. W miejscach prześwitów przeciskana jest farba, a w kolejnym etapie przenosi się ją na materiał.
Technika powielania obrazu metodą sitodruku wyróżnia się wysoką rozdzielczością, pełnym kryciem koloru, odwzorowywaniem wzorów, szybkością druku i wyrazistymi i nasyconymi kolorami.
Dodatkowo jest odporna na wodę i czynniki atmosferyczne.

Termotransfer to technika wykonywania nadruku, która opiera się na termicznym wgrzaniu w dany materiał wcześniej przygotowanej grafiki pokrytej klejem. Grafiki nanoszone są przy pomocy szablonów bądź urządzeń służących do masowego powielania. Termotransfer to stosunkowo łatwy w przygotowaniu sposób nadruku na tekstyliach, pozwalający na wykonanie niewielkiej ilości kopii oraz pełne krycie kolorem.
Nadruki wykonane taką techniką wyróżnia wysoka, fotograficzna jakość i duża wytrzymałość.
Termotransfer jest dobrym wyborem przy średnich bądź dużych nakładach i często wybiera się go w przemyśle reklamowym.
Termodruk idealnie sprawdzi się w sytuacji gdy sitodruk jest niemożliwy ze względu na kształt przedmiotu oraz w przypadku materiałów o grubej strukturze.

Flex to najtrwalsza, obok haftu, metoda tworzenia nadruków.
Metoda ta polega na ploterowym bądź laserowym wycięciu wzoru z pokrytej klejem folii, a następnie wgrzaniu jej w materiał przy wykorzystaniu termoprasy. Metoda ta nie wymaga przygotowywania matryc. Dzięki technice flex można wykonać nadruki odblaskowe i metaliczne a także otrzymać efekt sztywności. Metoda idealnie sprawdzi się do ozdabiania nadruków lub personalizacji odzieży.

drukowanie na koszulkachFlock jest nadrukiem, który pozwala otrzymać efekt zamszu.
Wycięty wzór wgrzewany jest w materiał w wysokiej temperaturze oraz pod odpowiednim ciśnieniem. Flock może być stosowany na wszystkich materiałach.
Jeśli zależy Ci na wypukłym nadruku o charakterystycznym meszku i aksamitnej fakturze będzie to idealny wybór. Do wad tej metody należą: duży koszt druku i możliwość nanoszenia tylko prostych grafik.

Haft komputerowy to idealna metoda pozwalająca na trwałe znakowanie odzieży, toreb czy innych tekstyliów. Nadaje on wyrobom włókienniczym stylowy wygląd i pozwala stworzyć dowolne wzory. Nadruk haftowy wyróżnia się bardzo wysoką odpornością na spieranie.

Nadruk cyfrowy polega na bezpośrednim naniesieniu wzoru w postaci grafiki rastrowej na tekstylia, przy pomocy drukarki cyfrowej. Mimo wysokiego kosztu nakładu, technika ta pozwala na uzyskanie „oddychającego nadruku” o nasyconej kolorystyce z przejściami tonalnymi.
Nadruk cyfrowy cechuje się wysoką trwałością.

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *