Zdjęcia zrobione przez drony możesz zmienić w modele 3D!

DroneDeploy to specjalne oprogramowanie przystosowane dla dronów, dzięki któremu można tworzyć szczegółowe modele 3D terenu oraz architektury. Teraz oprogramowanie zostało wyposażone w kolejną bardzo przydatną funkcję – można zamienić zdjęcia zrobione przez drony na gotowe do wydruku modele 3D.

Ian Smith z DroneDeploy tłumaczy na swoim blogu cały proces: na początku trzeba zrobić zdjęcia danemu obiektowi. Najlepiej jeśli dron lata wokół budynku i robi zdjęcia pod kątem 45 stopni tak, aby koncentrował się bardziej na ziemi niż na otoczeniu wokół danego obiektu.

Następnie wystarczy załadować wykonane fotografie do DroneDeploy, po czym zostaną zamienione na model 3D. Taka konwersja na model 3D zostaje wykonana w mniej niż 200 minut.

Jeśli nie posiadasz drukarki 3D, zawsze możesz wydrukować model w punktach oferujących taki wydruk.

Modele są uniwersalne, dzięki czemu można skorzystać z dowolnych filamentów lub zdecydować się na kolorowy wydruk.

Należy także mieć na uwadze, że w zależności od tego, na jakiej drukarce zostanie wydrukowany dany obiekt, może on wymagać jeszcze dodatkowej obróbki przy szczegółach.

 

 

Druk 3 D wykorzystywany w naprawie uszkodzonej kości!

Naukowcy z Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej opracowali implant, który pomaga w naprawie uszkodzonej kości. Nie byłoby w tym nic tak zaskakującego gdyby nie fakt, że implant jest… drukowany w 3D!

Implant obecnie jest wykorzystywany wśród zwierząt, jednak wkrótce ma być także dostępny w leczeniu ludzi.

– Na razie skupiliśmy się na rynku weterynaryjnym. Mamy za sobą cztery przeprowadzone operacje na psach. Były to sytuacje nowotworu tkanki kostnej. Od operacji tych minęło dopiero pół roku, więc dopiero czekamy na długofalowe efekty tej nowatorskiej terapii — skomentowała kierująca zespołem dr Barbara Ostrowska.

Polimerowe porowate rusztowanie, które przypomina pumeks, jest biodegradowalne. Na nim mogą się osadzać komórki tkanki kostnej i stopniowo odbudować kość. Wraz z upływem czasu – do 24 miesięcy — implant się rozpuszcza. Czas rozpuszczania zależny jest od użytych materiałów.

Precyzja druku 3D pozwala na wytworzenie dowolnego kształtu rusztowania.

DRUK 4D

Od lat jesteśmy świadkami jak dynamicznie postępuje technologia drukowania 3D.  rozwoju technologii druku 3D. Chociaż wciąż dopiero odkrywane są nowe zastosowania druku 3D, naukowcy, już zastanawiają się co będzie dalej. A będzie to nic innego jak druk… 4D!
W druku takim czwartym wymiarem jest czas. Efektem działania drukarki nie jest konkretny przedmiot, ale pasma materiałów, które wraz z upływem czasu zmieniają się w taki sposób, by przekształcić się w ustalony wcześniej obiekt.
New Scienctis: „technika druku 4D polega na drukowaniu obiektów w 3D, które następnie zmieniają z czasem swój kształt i mogą poruszać się w sposób imitujący naturalne procesy”.
Druk 4D będzie można zastosować w dziedzinach takich jak budownictwo, medycyna oraz eksploracja kosmosu.
Wszystkie z elementów niezbędnych do wykonania końcowego obiektu wytwarzane są z użyciem drukarki 3D.  Przedmioty są projektowane w sposób, który pozwoli zmieścić możliwie najwięcej elementów na jak najmniejszej przestrzeni.
Aby to osiągnąć naukowcy wykorzystują między innymi krzywą Hilberta. Dzięki niej można zaprojektować duży obiekt na niewielkiej drukarce, co stanowi największą z korzyści tej techniki.
Wydrukowane obiekty pośrednie mają zaznaczone wszystkie zagięcia – po wystawieniu na działanie wody, elementy ruchome zginają się i skręcają, tak by uformować końcową konstrukcję.
Obecnie ciężko jest przewidzieć, w jakim dokładnie kierunku zmierzać będzie rozwój technologii druku 4D. Jedno jest pewne – rozwój na pewno będzie postępował.

Kseruję, bo studiuję

83% studentów pobiera materiały z Internetu, 91% stawia na dobrą, starą metodę, czyli kserowanie, a tylko 53% studentów kupuje potrzebne książki do nauki – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”. Wydawcy książek się buntują, bo sprzedaż książek spada, a oni tracą. Skala tego zjawiska jest już tak duża, że wydawcy wznieśli sprawę do sądu. Tego roku mają się zacząć pierwsze procesy przeciwko nieodprowadzających specjalne opłaty reprograficznych dla wydawców i autorów za powielane książki placówkom. W Polsce jest to kolejna tego typu akcja. Za każdym razem studenci oraz punkty ksera są górą, gdyż mają jeden rzeczowy argument: książki są po prostu za drogie.

Kąski z drukarki 3D według pomysłu Chole Rutzervel

Chole Rutzervel projektantka żywności zaprojektowała kąski „wydrukowane” w drukarce 3D. Chole zapewnia, że jej potrawy są nie tylko jadalne, ale i smaczne. Jedne z tych potraw to kiełkujące kąski, które składają się z kilku warstw. Na początek drukowany jest koszyczek z ciasta, w którym znajduje się agarowa galaretka, zarodki grzybów, nasiona roślin i drożdże . Kiedy ciasteczko jest już wydrukowane trzeba poczekać kilka dni, aby rośliny, nasiana zdążyły wykiełkować i przekąska gotowa  Chole Rutzervel ma nadzieję, że drukowanie żywności będzie wykorzystane w przemyśle spożywczym.

Gram na metr kwadratowy (g/m2)

Grubość papieru – gramatura

Grubość papieru mierzy się (w oparciu o wagę) stosując gramy ma metr kwadratowy. Oznacza ona ile gram papieru przypada na 1 metr kwadratowy papieru.
Jeden metr kwadratowy powierzchni papieru ma format A0. Gramatura tego formatu w oznaczeniu 80g/m2 oznacza, że 1m2 papieru waży 80 g.
Poniżej przedstawiamy rozpiskę gramatur dostępnych na rynku papierów.
Gramatura 60 g/m2 – najcięższy papier dostępny na rynku
Gramatura 80 g/m2 – najpopularniejszy papier używany w punktach ksero, sprzedawany na masową skalę
Gramatura 100 g/m2 – 120g/m2 – papier uszlachetniony, używany do korespondencji, drukowania estetycznego a my używamy go do drukowania prac dyplomowych i magisterskich oraz do wszelkiego rodzaju wydruków kolorowych.
Gramatura 160 g/m2 – 180 g/m2 – dobrej jakości papieru używany do wydruków plotowanych, rekomendacji itp.
Gramatura 250-300 g/m2 – papier nadający się do drukowania dyplomów podziękowań i wizytówek

Praca skanera

Na czym polega praca skanera

Każdy z nas wie czym jest skaner oraz do czego służy, jednak  nie każdy wie jakie są rodzaje skanera oraz na jakiej zasadzie działa to urządzenie.

Skaner przeszukuje pasma informacji, rejestruje kolejne linie obrazu, nie rejestruje obrazu w jednej chwili, tak jak robi to aparat fotograficzny. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów skanera.

Skaner optyczny – umożliwia przetworzenie statycznego obrazu do postaci cyfrowej, w celu obróbki komputerowej. Stosowany jest w celu obróbki graficznej obrazu, rozpoznawania pisma, archiwizacji dokumentów itp.

Skaner magnetyczny – urządzenie posiada głowice odczytujące informację zapisaną na pasku magnetycznym, np. karcie płatniczej.

Skaner elektroniczny – odczytuje informacje zakodowane w obiekcie dzięki stykaniu się z układem w obiekcie. W ten sposób realizowana jest autoryzacja użytkownika komputera przy użyciu karty elektronicznej.

A tutaj znajdziecie Państwo nasze usługi skanowania.

Przygotowanie pracy dyplomowej do druku

Napisanie pracy dyplomowej zazwyczaj nie przychodzi lekko i przyjemnie. Trzeba się sporo napracować, by napisać porządną pracę, którą zaakceptuje promotor.  Jeszcze zanim dojdzie do egzaminu, na którym autor pracy będzie bronił swojego dzieła, musi ów pracę wydrukować i właściwie oprawić. Jak się okazuje nie jest to takie proste. Punkty ksero zazwyczaj służą pomocą i wsparciem podczas przygotowania pracy do druku, jednak również sami możemy uformować tekst w taki sposób, by się nie wysypał. Na jakie szczegóły musisz zwrócić uwagę?

 1. Format strony – zawsze jest to A4.
 2. Rozmiar marginesów: zazwyczaj 2,5 cm z każdej strony, niekiedy do wewnętrznego marginesu dolicza się 1 cm na oprawę.
 3. Ustawienie nagłówków i stopek, stron – takie rzeczy ustawia się z automatu, nigdy nie wpisujemy tego ręcznie.
 4. Ustalenie fontu, jego wielkości w tekście głównym oraz w tytułach. Pamiętaj, że musisz być konsekwentny w stosowaniu czcionki.
 5. Zaplanowanie układu strony tytułowej.
 6. Pamiętaj, że rozdziały oraz podrozdziały oddzielmy za pomocą sekcji stron, nie enterów. Uchroni nas to przed niepotrzebnym przesuwaniem się tekstu na stronach.

 

Pliki edytowalne

Wydruki z pendive – edytuj u nas

Zawsze, kiedy chcesz, możesz u nas wydrukować dokumenty zapisane w formacie PDF ale w razie potrzeby, mozesz do nas przyjść z oryginalnym Wordem.

 1. Mamy Worda 2003 a także 2007, oba są cały czas aktualizowane, więc posiadają również zgodności formatowe.
 2. Posiadamy Power Pointa w wersji 2007
 3. Możesz u nas zmienic także Excela
 4. Mamy również OpenOffice i LibreOffice.
 5. Dla inżynierów i studentów mamy AutoCada 2005 – tu można sobie poprawić style, albo stopkę
 6. Dla designerów udostępnimy Photoshopa albo Illustratora
 7. Dla wszystkich kochających rysować udostępnimy CorelDraw v.X5 i X4