powiększone piksele

Rozdzielczość i jakość wydruku

Każda klatka obrazu wyświetlanego na ekranie telewizora cyfrowego lub monitora składa się z poziomych linii. Liczba tych linii określa rozdzielczość pionową obrazu, która jest głównym parametrem definiującym jego jakość.
Rozdzielczość to liczba punktów bądź pikseli przypadającą na określoną jednostkę powierzchni. Najczęściej używaną jednostką są dpi (dot per inch, czyli punkt na cal), gdzie cal wynosi 2,54 cm. Jeżeli wydrukujemy obraz o rozdzielczości 600 x 600 dpi, będzie on zawierał maksymalnie 558 punktów na mm2 ((600×600) ÷ (25,4×25,4)).
W takim przypadku znaczy to, że pomiędzy dwoma punktami na tym wydruku będzie około 0,042 mm wolnej przestrzeni.
Niemałe znaczenie jeśli chodzi o rozdzielczość druku ma także fakt jak postrzega ją obserwator. Ludzkie oko cechuje rozdzielczość kątowa o wartości 0,017 stopnia.
Oznacza to, że przeciętny człowiek może dostrzec z odległości 3 m pojedynczą czarną linię o grubości 1 mm narysowaną na białym tle. Z większej odległości ciężko mu będzie ocenić czy faktycznie widzi czarną kreskę. W takim przypadku, nie bierzemy pod uwagę istotnych czynników warunkujących naszą wrażliwość wizualną, jak oświetlenie czy kolor rysunku i tła.
Druk charakteryzujący się wysoką rozdzielczością, sprawia że obraz dostarczy jak największą ilość informacji wizualnej z każdej odległości. Obraz przeznaczony do wydruku powinien być wystarczająco duży (w aspektach rozdzielczości) i nie nadmiernie skompresowany, tak by zachować jak największą liczbę informacji.
Ważnym aspektem jest również rozmiar wydruku. Rozmiar powinien być dostosowany do rozdzielczości oryginalnego obrazu. Jeśli decydujesz się na wydruk obrazu o mniejszej rozdzielczości niż ta, z którą pracuje ploter drukujący, otrzymasz mało czytelny wydruk w postaci pikseli bądź oddalonych od siebie punktów.

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *