legalny word

Dlaczego warto korzystać z legalnego oprogramowania?

Coraz więcej Dziś wielu użytkowników z uwagi na wysokie ceny decyduje się na używanie nielegalnego oprogramowania Microsoft Word. Wybór taki korzystny dla portfela, ale na tym w zasadzie kończą się pozytywne strony takie rozwiązania.

Warto wiedzieć, że decydując się na zakup oryginalnego programu Microsoft Word nie tylko nie narażamy się na sankcje prawne, ale także mamy dostęp do uaktualnień, zabezpieczeń i pomocy technicznej. Dzięki temu w pełni możesz korzystać z funkcji jakie daje program i zwiększyć wydajność pracy. Co więcej decydując się na legalny program Microsoft otrzymasz dostęp do specjalnych ofert dostępnych wyłącznie dla użytkowników posiadających oryginalne oprogramowanie.

Kolejnym ważnym punktem jest bezpieczeństwo danych. Nielegalne programy mogą spowodować zagrożenie dla bezpieczeństwa danych znajdujących się na dysku komputera. Jeśli nie chcesz by Twoje zapiski czy dokumenty firmowe dostały się w niepowołane ręce warto zastanowić się nad tym faktem.

Wybór nielegalnych kopii programów zazwyczaj łączy się z niższą jakością programu i brakiem bardzo przydatnych funkcji.

Pamiętaj także, że jeśli korzystasz z nielegalnego oprogramowania w firmie musisz liczyć się z faktem, że w przypadku kontroli poniesiesz kary finansowe i będziesz musiał zapłacić odszkodowanie dla firmy Microsoft.

Ta zasada dotyczy oczywiście wszystkich programów, choć oczywiście w naszej branży najczęściej mówi się o Wordzie od Microsoftu. Ta sama zasada dotyczy Photoshopa, Illustratora od Adobe albo AutoCada od Autodesk. Wiele razy można usłyszeć, że to dotyczy przede wszystkim firm a nie użytkowników prywatnych, co nie jest prawdą. Dotyczy to również osób fizycznych, które coraz częściej zaczynają być kontrolowany przez BSA | The Software Aliance http://www.bsa.org/

Zapewne słyszałeś od znajomych, że napisali pracę dyplomową czy magisterską w nielegalnym programie. Największy problem znajdujemy wtedy, gdy ktoś taki przychodzi wydrukować taką pracę. Otóż mimo, że posiadamy wszystkie wersje Worda to zauważ, że przynosząc swoją pracę napisaną w fejkowym oprogramowaniu przynosisz nam także swoje ustawienia tejże pracy, czyli sposób ustawienia makr, czasami też złośliwe oprogramowanie. Dopóki pracujesz na własnym komputerze, wszystko wygląda poprawnie, ale kiedy praca pojawia się w punkcie usługowym, który musi mieć legalny soft – nagle okazuje się że praca bywa zdeformatowana (nie wspominając o „bagażu nadprogramowym” czyt. złośliwym oprogramowaniu) i naprawdę ciężko ją sformatować poprawnie.

Reasumując temat: dbaj o legalność swojego oprogramowania za cenę świętego spokoju nie tylko pod względem prawnym:

 1. zapewniasz bezpieczeństwo swoich danych
 2. nie pozbawiasz się aktualizacji
 3. aktualizacje wprowadzają nie tylko usprawnienia ale także łatki bezpieczeństwa
 4. dzięki powyższemu – nie narażasz innych komputerów
 5. masz dostęp do najbardziej użytecznych sposobów pracy, np. formatowanie nagłówków → spisu treści w Wordzie
 6. nie okradasz twórców oprogramowania z ich pracy intelektualnej
 7. zmniejszasz maksymalnie ryzyko zarażenia złośliwym oprogramowaniem
 8. zyskujesz dobre samopoczucie
 9. zapewniasz integralność formatowania pracy przy jej drukowaniu w oficjalnym punkcie

Rozwiązanie

Jeśli nie decydujesz się na płatne oprogramowanie, to prawie każdy program ma swój odpowiednik darmowy. Na ten temat napiszemy osobny artykuł, Poniżej podajemy jedynie najbardziej popularne zamienniki:

 • MS Word → OpenOffice
 • Adobe Photoshop → Gimp / Affinity Photo (polecamy ten drugi, póki jest jeszcze darmowy)
 • Adobe Illustrator → Ikscape / Affinity Designer (polecamy ten drugi, póki jest jeszcze darmowy)
 • Corel Draw → j.w.
 • AutoCad → SketchUp

 

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *