DRUK 4D

Od lat jesteśmy świadkami jak dynamicznie postępuje technologia drukowania 3D.  rozwoju technologii druku 3D. Chociaż wciąż dopiero odkrywane są nowe zastosowania druku 3D, naukowcy, już zastanawiają się co będzie dalej. A będzie to nic innego jak druk… 4D!
W druku takim czwartym wymiarem jest czas. Efektem działania drukarki nie jest konkretny przedmiot, ale pasma materiałów, które wraz z upływem czasu zmieniają się w taki sposób, by przekształcić się w ustalony wcześniej obiekt.
New Scienctis: „technika druku 4D polega na drukowaniu obiektów w 3D, które następnie zmieniają z czasem swój kształt i mogą poruszać się w sposób imitujący naturalne procesy”.
Druk 4D będzie można zastosować w dziedzinach takich jak budownictwo, medycyna oraz eksploracja kosmosu.
Wszystkie z elementów niezbędnych do wykonania końcowego obiektu wytwarzane są z użyciem drukarki 3D.  Przedmioty są projektowane w sposób, który pozwoli zmieścić możliwie najwięcej elementów na jak najmniejszej przestrzeni.
Aby to osiągnąć naukowcy wykorzystują między innymi krzywą Hilberta. Dzięki niej można zaprojektować duży obiekt na niewielkiej drukarce, co stanowi największą z korzyści tej techniki.
Wydrukowane obiekty pośrednie mają zaznaczone wszystkie zagięcia – po wystawieniu na działanie wody, elementy ruchome zginają się i skręcają, tak by uformować końcową konstrukcję.
Obecnie ciężko jest przewidzieć, w jakim dokładnie kierunku zmierzać będzie rozwój technologii druku 4D. Jedno jest pewne – rozwój na pewno będzie postępował.

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *