kopiowanie jest legalne

Jak wygląda prawo autorskie w usługach ksero?

Kserowanie zarówno fragmentów jak i całych książek jest w pełni legalne. Wynika to z ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Art.23 1. Bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego. (…)
Zakres użytku osobistego obejmuje korzystanie z pojedynczych egzemplarzy utworów przez krąg osób pozostających w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego.
Jeśli chcemy kopiować dla siebie, wystarczy, że utwór został wcześniej rozpowszechniony i możemy go powielić nawet w całości. Jeśli chcemy skopiować i oddać komuś innemu, musi on pozostawać z nami w związku osobistym.
Powyższych przesłanek nie spełniają punkty ksero oferujące gotowe książki, ponieważ ksero kopiuje wtedy w celach komercyjnych.

Na potrzeby szkolnych zajęć

Natomiast kopiowanie książek i ich fragmentów na potrzeby zajęć w szkolnych jest legalne.
Art. 27. Instytucje naukowe i oświatowe mogą, w celach dydaktycznych lub prowadzenia własnych badań, korzystać z rozpowszechnionych utworów w oryginale i w tłumaczeniu oraz sporządzać w tym celu egzemplarze fragmentów rozpowszechnionego utworu.
Powyższy cytat prawny poszerza określenie „użytek osobisty” i „krąg osób pozostający w związku osobistym”, co jest tłumaczone wartością społeczną edukacji i prac naukowych.

Prawo zezwala na kserowanie lub skanowanie całej książki, jest to możliwe także w bibliotece. Jest to możliwe dzięki tzw. dowolnemu użytkowi, który nie ogranicza ani ilości stron kopiowanych, ani nie ogranicza typu dokumentacji.
Zgodnie z artykułem 23 par. Ustawy z 4 lutego 1994 o prawie autorskim i prawach pokrewnych: „Bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego”.
Zgodnie z prawem nie ma ograniczeń co do ilości wykonywanych kopii, a także stron. Zakazane jest jednak udostępnianie treści na stronach internetowych, bądź rozpowszechnianie w celach zarobkowych.

Opis: Osoba naciskana przez przeglądarkę.

Kserokopiarki i drukarki skrywają wiele tajemnic…

Niektóre biurowe drukarki i kserokopiarki wyprodukowane po 2002 r. posiadają wbudowany dysk twardy używany do tymczasowego przechowywania kopii kserowanych dokumentów. Znane nam „xero” lub drukarka sieciowa często potrafi skanować, faksować i e-mailować.
Co można wyciągnąć z drukarki czy kserokopiarki?
Otóż z kserokopiarki można przechwycić dokumenty zawierające dane osobowe, NIP-y, PESEL-e, Listy płac, wyciągi bankowe, karty pacjenta itd. Dane te mogą być przydatne „złodziejom tożsamości”. Kserokopiarki to kopalnie złota dla szantażystów. Wystarczy wyciągnąć kopie dokumentów z miejsc typu komenda policji, szpital, redakcja dużej gazety. I już można zacząć lukratywny, ale ryzykowny biznes 😉

Bardzo dużo uwagi temu zjawisku poświęca portal Niebezpiecznik.pl w tymże artykule – to niemal obowiązkowa lektura dla każdej osoby, bez wyjątku.

Polecany mini-artykuł (Nie)Anonimowy wydruk

curriculum vitae

Profesjonalne CV – zainwestuj w jakość

Wiele osób szukających pracy w pewnym momencie zdaje sobie sprawę, ze może warto popracować nad CV oraz listem motywacyjnym. Pierwszym krokiem jest poprawa wartości merytorycznej tego typu dokumentu, jednak okazuje się, że to nie wszystko.
CV musi wyróżnić się na tle wielu innych kandydatur. W tym celu warto skorzystać z profesjonalnej oprawy graficznej, wielu freelancerów grafików oferuje tego typu usługi w całkiem przystępnej cenie. Ponad to w intrenecie znajdziesz wiele darmowych wzorów CV oraz listów motywacyjnych.
Sam projekt to jednak nie wszystko. W sytuacji, gdy aplikujesz na wymarzone stanowisko do naprawdę prestiżowej firmy, warto postawić na profesjonalny wydruk. Wybierz odpowiedni papier, np. kredowy bądź nieco grubszy papier graficzny, poproś o wydruk w najwyższej jakości. Dbając o każdy detal, z pewnością wyróżnisz swoje CV na tle innych. Tak przygotowany dokument osobiście dostarcz do potencjalnego pracodawcy.

co to jest ploter

Co to jest plotowanie

Plotowanie, to słowo, które może być niezrozumiałe. A jest to nic innego, jak wydruki stworzone za pomocą plotera. Natomiast ploter to wysoko wyspecjalizowana drukarka, która umożliwia tworzenie zaawansowanych technologicznie druków wielkiego formatu. I taką właśnie możliwość oferujemy swoim Klientom. Zajmujemy się tym wyłącznie na profesjonalnych maszynach, a wielki format, to wszystkie obrazy o rozmiarach przekraczających wymiar 297x420mm. Kopie te wykonywane są w kolorach lub czarno-białe, na papierze 80g/m2 lub na kalkach z rolek o szerokościach 297, 420, 594, 914 mm. Wydruki zachowują kolor przez kilka lat i są odporne na wpływ promieniowania UV. Naszą dumą są nasi Klienci, a zaliczyć do nich możemy: urzędy miast, studenci (głównie architektura, budownictwo, kierunki artystyczne), firmy budowlane, biura architektoniczne czy biura geodezyjne. Architektom, projektantom i inżynierom budowlanym oferujemy druk rysunków technicznych oraz wykresów liniowych na papierze o gramaturze 80 g/m2. Do drukowania fotografii lub innej wymagającej grafiki używamy mediów drukarskich o najwyższej jakości, wyższej gramaturze. Każdy może liczyć na indywidualne, korzystne warunki.

Zamów plotowanie ze składaniem