jak wygląda xero

Jak Działa Ksero?

Najważniejszym elementem kserokopiarki jest stalowy wałek, zwany bębnem, który jest pokryty specjalną warstwą związków selenu i przewodzi prąd w natężeniu zależącym od stopnia naświetlenia.  Oprócz selenu stosuje się krzem amorficzny, obecnie wypiera on selen. Oba związki mają właściwości fotoelektryczne. W ciemności mają właściwości izolacyjne – nie przewodzą prądu, natomiast światło powoduje, że stają się nośnikami energii elektrycznej. Bęben równomiernie się obraca i tworzy obraz. Następnie elektroda umieszczona w bliskim sąsiedztwie bębna, elektryzuje go.

Naelektryzowana cześć bębna jest naświetlona światłem odbitym z dokumentu. Układ optyczny wytwarza część obrazu kopi na bębnie. W miejscach oświetlonych, substancja pokrywająca bęben przewodzi prąd i w tych miejscach przestaje być naelektryzowany. Na bębnie powstaje fragment kopiowanego dokumentu.

W ten sposób powstają miejsca w których toner za pomocą wywoływaczki umieści tusz, farbę drukarską. W miejscach, gdzie bęben jest naładowany toner jest przyciągany i  zostawia na nim tusz.

Następnie, aby odbić druk na papierze musi być on przesunięty po bębnie. W ten sposób toner zostaje na papierze.

Aby utrwalić toner na papierze, kartka musi przejść przez gorące rolki, które topią toner, natomiast stopiony toner wprasowuje się w papier.

Ksero jest prostym, lecz niezawodnym urządzeniem drukarskim. Dzięki niemu można prowadzić biznes uznawany jako tania drukarnia będąca nawet dochodowym źródłem pieniędzy.

szkodliwość tuszy ksero

Chroń swój organizm przez negatywnymi skutkami urządzeń ksero i drukarek

Drukarki oraz kserokopiarki stoją w każdym biurze, niewiele osób ma świadomość, że mają one negatywny wpływ na organizm człowieka – głównie z powodu tonerów.
Tonery są mieszaninami metali ciężkich, lotnych związków organicznych, a także trujących związków cyny i ozonu. W temperaturze 200 stopni, a taką osiąga pracujący sprzęt, substancje te unoszą się w powietrzu, tym samym przenikają do organizmu człowieka wraz z wdychanym powietrzem.
Jest kilka sposobów na to, by uchronić się przed negatywnymi skutkami tych urządzeń.

  1. Maszyny ksero oraz drukujące najlepiej jest umieścić w odrębnym pomieszczeniu z wentylacją.
  2. Można wymienić taki sprzęt na nowoczesny, wyposażony w tusze atramentowe lub żelowe, jednak jest to bardzo kosztowne.
  3. Najlepszym rozwiązaniem okazują się trójwarstwowe filtry antypyłkowe, w ponad 90% redukują emisję szkodliwych dla zdrowia mikropyłków wydzielanych przez drukarki laserowe i kserokopiarki. Po wymianie takiego filtra łatwo przekonasz się ile sprzęt tego typu wydziela szkodliwych pyłów.