Kobieta pracująca na laptopie podczas drukowania zdjęć.

Drukowanie zdjęć – poradnik

Jednym z największych problemów podczas wydruku zdjęć jest kolor i jasność na wydruku, które nie są takie same jak widoczne na ekranie monitora.
Zanim przystąpicie do wydruku warto sprawdzić ustawienia jasności i kontrastu monitora. Każda ze zmian wpływa na widoczne różnice w wyświetlaniu obrazu. Bez względu na to co ustawisz w opcjach wyświetlania obrazu, na drukarkę nie ma to  żadnego wpływu, ponieważ drukuje ona kolory w taki sposób, w jaki są zapisane w pliku.
Jeśli chcesz ożywić kolory na zdjęciu, nie korzystaj z polecenia Jasność (Brightness). Lepszym rozwiązaniem jest zmiana współczynnika korekcji gamma (gamma correction). Dzięki temu jasne i ciemne obszary nie stracą naturalności. Zwiększanie wartości gamma ma wpływ na barwy pośrednie, a nie czerń i biel.
Istnieje wiele sposobów, które pomogą uzyskać akceptowalnych wyników. Profesjonaliści wykorzystują specjalne systemy zarządzania kolorami. Opierają się one zazwyczaj na tzw. profilach ICC, które są tworzone dla każdego urządzenia zaangażowanego w dany proces – np. aparat cyfrowy lub skaner, monitor i drukarka, oraz opisują ich indywidualne profile kolorów. Program taki wykorzystuje te profile, aby zapewnić stałe wartości kolorów od skanera do wydruku.
Warto także wyostrzyć fotografię. Wiele cyfrowych zdjęć podczas drukowania wychodzi mało ostro. Aby podkreślić kontury, wybierz w edytorze polecenie Wyostrz.

Czasami najlepsze jednak rezultaty otrzymujemy gdy rozjaśnimy grafikę, tudzież zdjęcie o mniej więcej 15% – 25% i wtedy dopiero zastosujemy powyższy filtr w obrębie całego zdjęcia. Tą funkcje ma bardzo wiele programów graficznych, jeśli chcesz wiedzieć jakie programy ostrzą bardzo chętnie udzielimy Ci szczegółowej odpowiedzi, zadaj nam jedynie pytanie, otrzymasz od nas instrukcję. Świetnie sobie radzi z tym zjawiskiem oczywiście Adobe Photoshop, który posiada nie tylko specjalny filtr do wyostrzania (stopniowego) ale również do wyostrzania inteligentnego.Korzystamy z menu Filtr -> Wyostrzanie -> Inteligentne wyostrzenie pojawia się tutaj kilka intuicyjnych opcji:

  • wartość
  • promień
  • redukcja szumu

ale zależnie od wersji PS może nam dać jeszcze dodatkowe algorytmy w obrębie tego filtru.

To jest zaledwie zarys tematu dotyczącego zagadnienia wyostrzania. Profesjonaliści najczęściej używają jednak wyostrzania elementów zdjęcia, gdzie stosuje się maskowania obiektów. To pomaga dobrać najbardziej pożądane efekty wizualne, przystosowane do plotera woskowego a nawet zwykłego fotograficznego.

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *