Zamienniki MS Word.

MS Word to jeden z najpopularniejszych i najczęściej używanych programów do edytcji tekstów. Warto jednak wiedzieć, że program ma zamienniki, które w niektórych przypadkach sprawdzają się nawet lepiej!

Jednym z takich programów jest PagePlus.
Program ten w odróżnieniu od MS Word’a  pozwala m.in tworzyć strony wzorcowe, zarządzać kolumnami, polami tekstowymi i grafiką.
Kolejną alternatywą dla MS Word’a jest Scrivener.
Edytor ten jest szczególnie lubiany przez osoby zajmujące się pisaniem zawodowo: autorów książek, poetów ale również scenarzystów. Aplikacja początkowa dostępna była na platformę Mac OS, jednak od niedawna można ją zainstalować także na Windowsie. Program ten nie ma na celu całkowitego zastąpienia podstawowego edytora tekstu, a wsparcie w pracy nad złożonymi i długimi tekstami. Program pomaga podzielić treści tekstu na mniejsze fragmenty. Ponadto użytkownik może wykorzystać specjalne narzędzia służące do zarządzania strukturą dokumentu. Opisał ten program dokładniej Przemek Marczyński w tym artykule http://mojmac.pl/2010/11/07/scrivener-2-edytor-tekstow-tego-trudnego/ Polecamy ten edytor.

Kolejnym ciekawym programem jest LibreOffice.
To bezpłatny i wolny pakiet biurowy, który może zastąpić oprogramowanie biurowe Office firmy Microsoft.
Program dysponuje wszystkimi narzędziami, niezbędnymi w domu i firmie: edytorem tekstu, arkuszem kalkulacyjnym, edytorem prezentacji, programem do tworzenia baz danych.
Jeszcze innym ciekawym rozwiązaniem jest AbiWord.
To program stworzonym specjalnie na potrzeby edycji tekstu, w którym znajdziemy wszystkie niezbędne do tego narzędzia, ciesząc się przy tym prostotą jego obsługi i faktem, iż jest on kompatybilny z większością używanych powszechnie formatów.

Na koniec chcieliśmy polecić nasz ulubiony edytor. Ulubiony chyba dlatego, że możemy w nim pisać składnią markup. To szczególnie dobre rozwiązanie, gdy mamy potrzebę skorzystania z wyniku naszej pracy generując ją do różnych formatów np. PDF czy Word, albo od razu na stronę www. Mowa oczywiście o Ulysses (http://www.ulyssesapp.com/) a szczegółowo opisuje go Wojtek Pietrusiewicz tutaj https://imagazine.pl/2015/07/15/ulysses-dla-mac-i-ipada-nowy-gracz-w-markdown/

ulysses

Ulysses

Pozostałe edytory warte przejrzenia:

– OpenOffice
– Google Drive – docs
– Pages – edytor jest dostępny darmowo również dla użytkowników Windowsa po zarejestrowaniu się w usłudze iCloud.com
– WSP Office
– Write Room
– Write

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *